انحصار فیلم BOPP همچنان مشکلی اصلی در را توسعه صادرات صنعت چاپ

عابدین، نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان E_18549651051415577 ایران در نشست ماهانه چاپخانه های هیلو و فلکسو برای بررسی راهکارهای کاهش قیمت تمام شده چاپ گفت: متاسفانه فیلم‌های Bopp در انحصار گروهی خاص است و انحصار هر محصولی افزایش قیمت را به همراه دارد، با این وجود با تمام توان پیگیر حل مشکلات صنف هستیم.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران ، نشست ماهانه بررسی مشکلات و راهکارهای کاهش قیمت تمام شده چاپ هلیو و فلکسو چهارشنبه ۴ دیماه با حضور بابک عابدین، نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، محمود سلیمان‌زاده، نماینده تبریز پک، بهمن یعقوبی، نماینده سلطان چاپ، شهرزاد کرباسی، نماینده چاپ زیبا، مهران غلامپور، نماینده چاپ نیلو، سیدرضا ناصری علوی، نماینده ایحا گسترشمال، زهرا سلیمانی، احد شریبیانی و علیرضا جاذب‌نیکو از آرتا پلاست در ساختمان آرتا پلاست برگزار شد.

نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران با اشاره به اهداف جلسه اظهار کرد: موضوع مالیات را در اتاق بازرگانی مطرح کردیم اما متاسفانه به جایی نرسیدیم، اگر فعالیت صنفی بود کار آسان‌تر و در جاهای مختلف قابل پیگیری بود اما چون چاپخانه های این بخش شرکت هستند کار کمی سخت شده است.

عابدین درباره قیمت بالای فیلم‌های Bopp اظهار کرد: در مملکت ما هر کجا که انحصار وجود داشته باشد، قیمت از حالت عادی خارج می‌شود و این تنها به حوزه فیلم‌های Bopp اختصاص ندارد. در افتتاحیه نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران صحبتی را با علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم، در آن‌جا توضیح دادم که اگر تعرفه واردات مواد اولیه کاهش نیاید، نمی‌توانیم با کشورهای خارجی رقابت کنیم.

وی ادامه داد: وقتی در کشور قیمت فیلم‌های Bopp و مقوای پشت طوسی از نمونه‌های خارجی گران‌تر است حمایت از این تولید چه سودی دارد، اکنون شرکت‌های تولیدکننده این توانایی را دارند که فیلم را با قیمت پایین‌تر عرضه کنند اما این کار را انجام نمی‌دهند.

وقتی یک یا چند شرکت هم فیلم تولید می‌کند و هم به کار چاپی می‌پردازد امکان رقابت از شرکت‌های دیگر گرفته می‌شود. فیلم Bopp اکنون با قیمت هفت هزار و ۳۶۰ در بازار فروخته می‌شود در حالی قیمت واقعی این محصول پنج هزار و ۵۰۰ تومان است، ما ارزان‌ترین گرانول دنیا را تولید می‌کنیم پس به چه دلیل باید قیمت فیلم‌های ترکیه از ما ارزان‌تر باشد.

این کارشناس رسمی دادگستری در توضیح پیگیری‌های موارد مطرح شده در جلسه پیش گفت: هیات مدیره اتحادیه به در خواست اعضا به وزارت بازرگانی رفت تا برای مجوز تاسیس کارخانه فیلم‌های Bopp اقدام کند، اما در آن‌جا متوجه شدم که اجازه تاسیس چنین کارخانه‌ای را نمی‌دهند و به هیچ وجه از این طرح حمایت نمی‌کنند، این‌ها بیانگر این است که رانت قوی در این حوزه وجود دارد.

وی درباره مشکلات چاپ هلیو و فلکسو اظهار کرد: تا زمانی که به مواد اولیه ارزان قیمت دست پیدا نکنیم این مشکلات پابرجاست، خوشبختانه صنعت چاپ بی واسطه‌ترین صنعت به حمایت‌های دولتی است.

به اعتقاد عابدین اگر هزینه مواد اولیه تولید را کاهش دهند، در صادرات غیر نفتی پیشرفت خواهیم کرد و صنعت چاپ ما نشان خواهد داد که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. برای مثال اگر قیمت ‌فیلم‌های ‌‌‌‌Bopp به ۶ هزار تومان برسد بسیاری از کشورها توان رقابت با ما را نخواهند داشت.

نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار کرد: باید اعضای حاضر در نشست پیگیر حقوق خود باشند و به‌صورت جدی از حق خود دفاع کنند، برای کاهش تعرفه‌ها تلاش‌هایی در حال انجام است و امیدواریم که با حمایت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر صنعت، معدن و تجارت به نتایج مطلوبی برسیم.

محمود سلیمان‌زاده، مدیر تبریز پک در این نشست نسبت به مالیات بالای چاپخانه‌ها اعتراض داشت و گفت: مالیات زیاد است و پولی به جیب چاپخانه‌دار نمی‌رود، باید نامه‌ای بنویسیم و زمانی که به امضای همه اعضا رسید، آن‌را به وزارتخانه‌ صنعت، معدن و تجارت و وزارت دارایی ارسال کنیم تا مالیات را کاهش دهند، در صنعتی مانند شیرینی و شکلات این امر انجام شده است، هیچ کس در این صنف بالای پنج درصد سود نمی‌کند، پس مسوولان دولتی چطور از ما ۱۳ درصد مالیات می‌گیرند.

وی ادامه داد: قیمت فیلم در ترکیه ۷۰/۱ یورو است و در امارات با قیمت ۶۰/۱ یورو فروخته می‌شود، این قیمت‌ها با احتساب کرایه حمل و نقل و سود ۲۰ درصدی شرکت تولید کننده است، اگر تعرفه پایین بیاید ما وارد می‌کنیم و نیاز نیست که فیلم‌ها را با این قیمت بالا خریداری کنیم.

در ادامه حاضرین به بحث تبادل نطر در ارتباط با بررسی مشکلات قیمت تمام شده و عدم رعایت نرخ تعیین شده پرداختند ، همچنین برای کاهش نرخ تمام شده چاپخانه های هیلو و فلکسو به بررسی مواد پر مصرف اولیه پرداخته شد که پیگیری بیشتر به جلسه ماه بعد موکول گردید.

در پایان این نشست، اعضا به موضوع‌های پیگیری کاهش ضریب مالیاتی، پیگیری اتحادیه جهت تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت چاپ ایران برای تهیه و توزیع مواد اولیه، کاهش تعرفه مواد اولیه گمرکی و معرفی کارشناسان و استادان بخش تولید چاپ لفاف‌های انعطاف‌پذیر در کمیسیون کنترل واردات محصولات چاپی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداختند.

جلسات ماهانه بررسی مشکلات موجود و راهکارهای کاهش قیمت تمام شده محصولات این دست از چاپخانه ها که نقش محوری در صادرات محصولات چاپی دارند به پیشنهاد اعضا و همت اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ ایران برگزار می شود.

برگرفته شده از سایت خبری صنعت چاپ

نویسنده مطلب: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *