تاریخ امروزاردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۰
Expanded gamut

اکسپندد گاموت (چاپ با دامنه رنگی بزرگ) – بخش ۱

اکسپندد گاموت (چاپ با دامنه رنگی بزرگ) چیست؟

اساسا این فرآیند چاپ بر اساس ۷ رنگ: سایان، مژنتا، زرد، مشکی بعلاوه نارنجی ، سبز و بنفش CMYKOGV است. که چاپ با دامنه بزرگ رنگی یا اکسپندد گاموت (Expanded Gamut) یا Hi-Fi و یا چاپ با مرکبدان های ثابت (Fixed Pallet Ink Set) گفته می شود. در این مقاله ما از EG برای بیان این نام کمک می گیرم.
این مقاله سعی خواهد کرد تا به برخی از سؤالات رایج که توسط شرکت ها مطرح می شود، پاسخ دهد که آیا آنها باید چاپ EG را اجرا کنند یا خیر.

CMYKOVG

  • چند سوال وجود دارد:
  • چرا این کار را می کنیم؟ (در همین بخش مطالعه بفرمایید)
  • برای انجام این کار چه تجهیزاتی لازم است؟ (در بخش دوم مطالعه کنید)
  • چگونه روش چاپ با فناوری EG را پیاده سازی کنیم؟ (بخش سوم مقاله)

«گفته می شود که ظاهرا EG به جنبه های کیفیت این فرآیند اشاره دارد، در حالی که Setup Pallet Ink Set به جنبه های اقتصادی اشاره دارد.»

چرا این کار را می کنیم؟
چندین دلیل برای بررسی چاپ EG وجود دارد، اما بیشتر آنها به دو دسته تقسیم می شوند: مالی و کیفی؛ چگونه می توانیم با سود و کیفیت بالاتری لیبل های و لفاف های بسته بندی را چاپ کرد. از آنجا که دلیل اصلی شرکت ها در کسب و کار، کسب درآمد است، ما با این یکی شروع می کنیم. همانطور که صاحبان برند می دانند هرگز زمان هایی که برای تولید و حاشیه سود در طی روز های صرف می شود بنظرم نمی رسد، با افزایش هزینه های سربار، مرکب، متریال چاپی، پلیت و غیره و خریدارانی که به قیمت های پایین در زمان های کوتاه تری نیاز دارند و این رسیدن به سود و ماندن در تجارت را سخت تر و سختر می کند.

از آنجاییکه هزینه های مانند متریال چاپی، قیمت نفت و غیره خارج از کنترل شما هستند، پس آنهایی را که می توانید، کنترل نمایید در واقع این عوامل درون سازمانی می باشد. این جایی است که ما تمرکز می کنیم: که چگونه با چاپ EG بهره وری و سود دهی را افزایش دهید. از آنجا که بهره وری و صرفه جویی در هزینه ها دست در دست هستند، چاپ EG چگونه می تواند به ما کمک کند؟

۱- صرفه جویی مرکب

بطور متوسط بیشتر چاپخانه ها چندین لیتر مرکب های مختلف در قفسه های خود دارند (یا مرکب های ساختگی مصرف نشده)، که یا نیمی از آن استفاده شده یا برای مصارف خاص استفاده می شود.گاهی اوقات صدها لیتر مرکب در انبار های آنها وجود دارد که استفاده نمی شود و با آنها درآمدی تولید نمی کنند در صورتیکه شما با EG فقط به ۷ رنگ احتیاج دارید.

۲- قفسه آنیلوکس با تعداد کم

با استفاده از EG شما فقط به هفت رنگ نیاز دارید و می توان شمار آنیلوکس در تولید و چاپ را کاهش داد. این درحالی است که شما برای مصارف خاص مانند چاپ ماسک سفید، خطوط و رنگ های خارج از دامنه (رنگ های پایه فلزی …) نیاز به آنیلوکس خواهید داشن اما EG تعداد آنها را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

۳- کاهش شستشو

از آنجا که شما عمدتا با همان هفت رنگ کار می کنید، دیگر در بین تعویض سفارشات شستشویی نخواهید داشت. این کار نه تنها باعث کاهش زمان تنظیم شما برای کار بعدی خواهد شد، بلکه به شما اجازه می دهد تا کارهای بیشتری را انجام و ظرفیت را افزایش دهید. اساسا شما فقط تعویض پلیت ها را خواهید داشت.

۴- شفارشات با تیراژ بالا

در اغلب موارد سفارشات بزرگ سرعت تولید بستگی به رنگ های اسپات دارد، با EG دیگر محدودیتی ندارید. شما قادر خواهید بود شید رنگی بیشتری تولید کنید که این امر به شما توانایی بیشتر و سرعت بیشتری در تولید خواهد داد.

۵- صرفه جویی در متریال

با EG یکبار سیستم خود را استاندارد کردید، دیگر نیاز به هدر دادن مرکب گران قیمت و متریال ندارید. بیشتر ضایعات در متریال و زمان در چاپ صرف تنظیم رنگ می شود.اگر فقط صرفه جویی در متریال چاپی را در نظر بگیرید، این دلیل بیش از اندازه کافی است که به طور جدی چاپ EG را در چاپخانه خود پیاده سازی کنید.

همانطور که می بینید پنج مثال ذکر شده بالا، فرصتی عالی برای بهبود عوامل داخلی که در کنترل شما است را افزایش داده و کارایی شرکت شما و مهمتر از همه سودآوری را بالا می برد.

کانال تلگرام مجله چاپ

کیفیت بالاتردر حال حاضر ما تمرکز خواهیم کرد که چگونه چاپ EG می تواند به تولید لیبل با کیفیت بالاتر کمک کند. با چاپ EG شما می توانید طیف وسیعی از رنگ ها را به دلیل توانایی سیستم یک فام قوی تر (Gamut Expanded) چاپ کنید.

با یک فرآیند چهار رنگ در فلکسوگرافی می توانید تقریبا نیمی از رنگ های کتابچه پنتون را تولید کنید، در حالیکه با EG  می توانید بیش از ۷۵ درصد را چاپ کرد.

یک سوال رایج این است: که آیا اضافه کردن سه رنگ برای ۲۵ درصد بیشتر ارزش آنرا دارد؟ این سوال خوبی است و بنظر من پاسخ کوتاه به آن، بله است. در استاندار G7 اختلاف رنگ شما (‎ΔE) باید ۵ و کمتر از آن باشد. اگرچه با اضافه کردن سه رنگ می توانید به ۲۵ درصد بیشتر از رنگ های پنتون دست پیدا کنید اما سایر رنگ های خارج از دامنه با هفت رنگ بسیار نزدیکتر از فرآیند چهار رنگ تولید می شود. برای مثال، بیایید بگوییم که هزار رنگ در کتابچه رنگ وجود دارد. با فرایند چهار رنگ ۵۰۰ رنگ و با استفاده از سیستم EG به ۷۵۰ رنگ دست می بابیم، این ۲۵۰ رنگ با اضافه کردن این سه رنگ حاصل خواهد شد البته این شامل هر رنگ خاصی نیست. سفارشاتی که دارای مقدار بیشتری فام نارنجی، سبز، بنفش هستند، نسبت به فرآینده چهار رنگ بازی و تلرانس بیشتری دارند.

این جایی است که EG واقعا قوی است. توانایی چاپ ۷۵ درصد و بیشتر رنگ های رنگ پنتون تنها با هفت رنگ، مزیت واقعی است. به عنوان یک یادداشت، اکثریت رنگ اسپات (ساختگی) تنها از دو یا سه رنگ ساخته شده است و بعد از انطباق درست دیده خواهند شد.

 

اکنون دلایل کافی برای پاسخ به سوال «چرا این کار می کنیم» داده شده است؟ در بخش بعدی کلیک کنید

منبع مقاله: Expanded gamut printing نوشته:‌ کریس بالدوین از شرکت Nilpeter – برگردان متن: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *