بحران سوریه و ترکیه و نیم نگاه منطقه به صنعت چاپ ایران

اتحادیه صادرکنندگان اتحادیه چاپ جمهوری اسلامی ایران وقتی برای دومین بار پیاپی در گلف پرینت پک امارات حضور یافت با استقبال قابل توجه مشتریان صنعت چاپ منطقه روبرو شد؛ استقبالی که خبر از تحولاتی در بازار خدمات چاپی منطقه می داد.

ابوالفضل ایمنی : بحران های موجود در سوریه باعث تعطیلی بزرگترین بخش خدمات چاپی دنیای عرب و مسلمانان شده است و مشتریان این چاپخانه ها اکنون برای یافتن کشور که ویژگی های مانند دین و … در جستجو هستند.

با حضور در نمایشگاه صنعت چاپ منطقه این موضوع بسیار مشهود است و اکنون ایران می تواند با سیاست گزاری مناسب و تعیین الویت های این صنعت بازار مناسبی در سفارشات چاپی منطقه بدست آورد.

از سوی دیگر سیاست های فراجناحی دولت یازدهم و توجه ویژه به مبحث سیاست خارجی و معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مسلمان، فرهنگی و صلح دوست مزید علتی بر این ماجرا است.

از سوی دیگر رقیب بزرگ و قدرتمند غربی ایران یعنی ترکیه نیز چندی است که با بحران های مختلف داخلی مواجه شده است ؛ بحران هایی که اولین اثراتش را در کاهش چشمگیر جهانگردان نمایان شد.

صنعت چاپ ترکیه همانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر طی ۱۰ سال گذشته با برنامه‌ریزی برای توسعه هوشمندانه و متوازن رشد چشمگیری داشته و در همه حوزه‌های صنعت چاپ به وی‍ژه چاپ بسته‌بندی توانسته رتبه نخست تولیدات چاپی در منطقه خاورمیانه را نصیب خود سازد.

این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی نزدیک به ۳/۱ میلیارد دلار انواع مواد بسته‌بندی صادر کرده که مقصد عمده آنها آلمان، انگلیس، عراق، فرانسه، ایران، هلند و ایتالیا به ترتیب با ارزش ۲۷۳، ۲۰۸، ۲۰۱، ۱۹۳، ۱۵۰، ۱۱۲ و ۱۱۰ میلیون دلار بوده است.

ترکیه در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۸۶، ۱۰۶ و ۱۵۰ میلیون دلار مواد بسته‌بندی مختلف به ایران صادر کرده است،‌ که انواع لیبل، ظروف پلاستیکی به ویژه ظروف IML، کاغذ و فیلم پشت چسب‌دار خام، جعبه‌های مقوایی و فیلم‌های بسته‌بندی خام و چاپ شده، بخش بزرگی از این محصولات را تشکیل داده است.

ترکیه با داشتن ۷۵ میلیون نفر جمعیت، بزرگترین بازار لیبل در میان کشورهای خاورمیانه را دارد (Tarsus, AWA و FINAT) و فقط بیش از ۲۳۰میلیون متر مربع انواع لیبل‌های پشت چسبدار کاغذی و فیلمی در سال ۲۰۱۱ در این کشور تولید و ۱۰ درصد آن صادر شده است.باید دید در نمایشگاه سال آینده ترک‌ها به تعهد خود مبنی بر عرضه دستگاه‌های چاپ به جای محصولات عمل خواهند کرد.

اکنون با توجه به مسایل فراوان پیرامونی ترکیه و سوریه حضورهای بین المللی ، گسترده و پیوسته صنعت چاپ ایران همراه با برنامه ریزی دقیق و نگاهی ایران شمول می تواند جان تازه ای به صنعت چاپ کشور ببخشد.

به عبارتی اکنون فرصت برای پرواز مهیا است و اهالی این صنعت باید با توجه به موضوعات اقتصادی و سیاسی منطقه از این مجال بدست آمده با همکاری و همدلی کمال بهره را بجویند.

برگرفته شده از سایت آژانس خبری صنعت چاپ ایران http://papna.ir

نویسنده مطلب: کامیاب کاویانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *