تعریف کالیگرافی Calligraphy

به معنی زیبا نویسی و معادل آن در زبان فارسی Kalli وGraphos برگرفته از واژه هاي یونانی Calligraphy

خوشنویسی است.حرفه خوشنویسی نیازمند درك عمیق از شیوه نوشتن رسمی وملاحظه دقیق مواد وابزارهاي سنتیاست. خوشنویسی داراي اصول و قواعد از پیش تعیین شده است و باید در چارچوب و قالبهاي تعریف شده عملکرد . براي مثال اگر دو هنرمند خطاط حرف” ي” را به خط نستعلیق خوشنویسی کنند ، قاعدتاً یک نتیجه واحدبدست خواهد آمد . خطهاي خوشنویسی عبارتند از : ثلث، ریحان ، توقیع ،نستعلیق ، شکسته نستعلیق ، معلی و … .کالیگرافی د ر همه جاي دنیا با دست انجام می شود و اگر به آن قابلیت تایپ در کامپیوتر را بدهیم بازهم شخصیت کالیگرافی دارد و همان کالیگرافی است.

کانال تلگرام مجله چاپ

کالیگرافی اصطلاحی غربی است که در توصیف هنر خوشنویسی به کار می رود. از این رو این هنر در سراسر دنیا با این نام شناخته می شود. خط نقاشی گونه ای متفاوت از کالیگرافی است و همچنین حروف نگاری (تایپو گرافی) هم مجزا از کالیگرافی شناخته می شوند. در برخی آثار تایپوگرافی از تکنیک ها و یا ابزار کالیگرافی استفاده می شود.
كالیگرافی نوعی نقاشی است كه در آن خطوط با یكدیگر برخورد دارند و در واقع نوعی كمپوزسیون خط است. در كالیگرافی، نقاش خط اشكالی بوجود می آورد كه زیباست. در ایران این نوع نقاشی به دوران قبل از صفویه باز می گردد، ولی در دوره قاجار از زمان میرزا غلامرضا امیرخانی خوشنویس كه با خط نستعلیق سیاه مشق كرد، كالیگرافی شكل گرفت.

کالیگرافی عربی نوعی از هنرهای بصری است که از ۲۸ خط عربی که از الفبای Aramaic Nabataean مشتق شده شکل گرفته است. که به این ترتیب حس از خلاقیت و الهام بخشی را به بیننده القا می کند.

با گذشت زمان، کالیگرافی عربی از شکل کلاسیک به مدن تغییر پیدا کرد که این نه تنها یک تغییر موقفیت آمیز است بلکه یک موفقیت در هنر خوشنویس جهان نیز به شمار می رود. خوشنویسی ها زیبایی و ظرافت خود را با دستان هنرمند استادان خوشنویس به دست آوردند علیرغم تفاوت های موجود از نظر نژاد و فرهنگ، آنها را با افتخار به بقیه جهانیان نشان دادند.

نویسنده مطلب: کامیاب کاویانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *