تاریخ امروزاردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰

چاپگرهاي CMYK مركب معمولاً به يك طرح توليد سياه نسبتاً خاص نياز دارند، اما در دستگاه هاي چاپ طرز وارد كردن سياه در رنگ هاي اصلي در فيروزه اي، سرخابي، و زرد مستلزم يك سري مبادله هايي است كه بازنمايندة يكي از مهمترين جنبه هاي پرينت كردن مي باشد. علت اصلي استفاده از جوهر سياه توليد يك رنگ سياه غليظ تر از چيزي است كه می توان صرفاً با رنگهای اصلي CMYK بدست آورد، اما دلايل مهم بعدي عبارتند از صرفه جويي در پول جوهر سياه معمولاً ارزان تر از جوهرهاي رنگي است و اجتناب از مشكلات در چاپ كه ناشي از اشتباه در ثبت (Register) يا افت و خيز در غلظت هستند.
دو استراتژي اصلي توليد سياه عبارتند از UCR يا Under Color Removal و GCR يا Gray Component Replacement . تفكيك هاي UCR از سياه تنها در نواحي خنثي و نزديك به خنثي استفاده مي كنند، در حالي که GCR يك استراتژي جسورانه تر است كه مقدار CMY اي را كه مي تواند يك خنثي توليد كند با K جايگزين مي كند، حتي در رنگ هايي كه فاصلة زيادي با خنثي دارند. هر يك از اين دو نقاط قوت و ضعف خود را دارد.
تفكيك هاي UCR اغلب روي ماشين هاي چاپ روزنامه اي بكار مي روند زيرا معمولاً آنها كمتر در معرض تغيير در غلظت سياه قرار دارند اپراتورهاي ماشين هاي چاپ روزنامه اي تمايل دارند سياه را آنقدر زياد كنند تا متن تايپ شده زيبا و پررنگ به نظر برسد، اما كمي رنگ سياه بيشتر از آنچه كه شما انتظار داريد مي توانيد يك تفكيك GCR را به گل تبديل كند . اما تفكيك هاي UCR همچنين در دستگاه هاي چاپ ورقه اي پركيفيت كه رنگ هاي مهم آنها تيره و پراشباع است، مثل كاتالوگ هاي كفش و چرم، به كار می رود. تفكيك هاي GCR با استفاده از جوهر سياه بيشتري نسبت به جوهرهاي رنگي باعث صرف هجويي در پول مي شوند و مي توانند نوسان ها در ثبت ( Registration ) بين رنگ هايي ر ا كه مي توانند تفكيك هاي UCR را خراب كنند پنهان نمايند . همچنين تفكيك هاي GCR به حفظ توازن خاكستري كمك مي كنند، زيرا زينك سياه بيشترين خنثي ها را روي خود دارد و تفكيكهای GCR اغلب براي تصاويری بكار می روند كه جزئيات اصلي آنها خنثی يا نزديك به خنثي هستند.

بنابراين يك نكتة مهم آن است كه انتخاب UCR يا GCR نه تنها به فرايند چاپ، بلكه به محتواي تصوير هم بستگي دارد. وقتي دستگاه هاي چاپ را پروفايل مي كنيم عموماً خانواده اي از پروفايل ها ايجاد مي كنيم كه تنها تفاوت آنها در توليد سياه است به طوري كه بتوانيم تفكيك ها را با محتوا انطباق دهيم.

بعنوان مثال تصاوير صفحه كامپيوتر عموماً از GCR سنگين تري از آنچه كه ما ممكن است از آن بر روي تصاوير عكاسي اسكن شده استفاده كنيم بهره مي برند. پاسخ قطعي به اين سئوال نمی توان داد كه چه وقت نوبت به توليد سياه روي دستگاه چاپ می رسد، پس از آزمايش كردن آن نترسيد.
بخش بزرگتر كار در پروفايل كردن يك دستگاه چاپ ، جمع آوري داده ها است . وقتي اين كار را انجام داديد ايجاد پروفايل با طرح هاي توليد سياه مختلف كار پيش پا افتاده اي است . حتي بدون قرار دادن جوهر برروي كاغذ مي توانيد بسياري چيزها را درباره رفتار يك پروفايل متوجه شويد؛

بنابراين فكر نكنيد كه آزمايش كردن حتمًا مستلزم صورتحساب هاي سنگين براي چاپ مي باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *