شما به عنوان طراح خلاق چه ایده ای برای توپ جام جهانی بعدی دارید؟

adidas سازنده­‌ی لباس‌ها و تجهیزات ورزشی است که به مدت طولانی از جمله برندهای محبوب به شمار می آید. 
طراحی توپ فوتبال جام جهانی یکی از دغدغه‌های جالب برای طراحان این شاخه است .
شما هم تصور می کردید که توپ تنها یک کره بادی چرمی یا پلاستیکی است؟ اما پشت طراحی هر توپ فوتبال پروسه­‌ی بسیار پیچیده ای وجود دارد که در نهایت به طرحی که بر روی توپ اصلی می بینید منتهی می شود. 

0-1brazuka.jpg

adidas که حق تامین توپ جام جهانی را از سال ۱۹۷۰ در تملک خود دارد، یک پیشنهاد رنگی در طرح brazuka-2014 ارائه داده است. برازوکا در ترنومت تابستانی امسال در برزیل استفاده خواهد شد. نام آن از کلمه­‌ی کولوکیال برداشته شده که شیوه­‌ی زندگی محاوره ای برزیلی را توصیف می کند.


در این قسمت به بهترین طراحی‌های توپ جام جهانی می پردازیم:

۵- (۲۰۰۲ ) fevernova 
 ۲۰سال پس از معرفی طرح تانگو توپهای فوتبال، adidas سعی بر این داشت که طرحها و رنگهای متنوعی به آن اضافه کند درضمن طرح ابتدایی و اولیه توپ حفظ شود، ولی در مورد این طرح که برای جام جهانی ۲۰۰۲ ژاپن و کره طراحی شده بود این چنین نبود. اشکال به جای اینکه در داخل تیکه های تکی قرار بگیرند، روی تکه های پنج ظلعی و شش ضلعی قرار دارند، رنگ ها و طرح کاملا بیانگر فرهنگ آسیایی است و کمی مبهم به نظر می رسد اما در نهایت به یک طرح فوتبالی جذاب منجر شد. 

0-32002-Fevernova-Japan.jpgTango ( 1978) – 4
این طرح برای جام جهانی آرژانتین در سال ۱۹۷۸ طراحی شده بود. شکلهای سه وجهی چاپ شده بر روی پنلها، یک دایره در فضای نگاتیوی تشکیل دادند که دارای جذابیت و تاثیر بالایی بود. مخصوصا توپ در حال پرواز و چرخش را بسیار زیبا نشان می داد. تانگو با فروش بالایی که داشت تبدیل به یک طرح و تکه کلام ماندگار شد .
0-4 1978-Tango-.jpg

 teamgeist ( 2006) – 3
این طرح اولین توپی بود که بر ساختار چهار رادیکالی توپ به شکل زیبایی تاکید می کرد

0-5teamjest.jpg

Telstar duriast (1974) – 2
هنوز تعداد بسیار زیادی از آدمها طرح توپ تل استار را همیشه در خاطر خود به عنوان بهترین توپ جام جهانی نگه می دارند. اگر به صورت کاملا اتفاقی از ۱۰ نفر سئوال کنید که تصویر یک توپ فوتبال را بکشند، خواهید دید که آنها توپی با تکه های پنج ضلعی سیاه و سفید تل استار را خواهند کشید.

0-6 1974-Telstar-durlast.jpg

 azteca (1986) -1
ممکن است آزتکا با وجود نقش دار بودن، بسیار شبیه به توپ سال ۱۹۷۸(تانگو) باشد.اما وقتی عمیق تر توجه کنید خواهید دید طراحی این خطوط شکسته در توپ جام جهانی ۱۹۸۶مکزیک، به منظور انعکاس معماری و سبک نقاشی این کشور بوده است. این اولین باری بود که در طراحی توپ فوتبال از المان‌های کشور میزبان استفاده می شد.

0-7 1986-AZTECA.jpg

شما به عنوان طراح خلاق چه ایده ای برای توپ جام جهانی بعدی دارید؟

منبع: سایت انجمن صنفی طراحان ایران

نویسنده مطلب: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *