تاریخ امروزاردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰

مدیریت پسماند صنعتی در صنعت سیلندرسازی گراور

مقاله «مدیریت پسماند صنعتی در صنعت سیلندرسازی گراور» نمونه ای از پژوهش در راستای ایجاد فضای سودآورد در صنعت چاپ است، این صنعت بعد از گذشت قرن ها کار و تلاش با توجه به پیشرفت هرروزه ی تکنولوژی همچنان فضای کار بسیار دارد.

در کشور ما که کمتر از ۱ دهه از آکادمیک شدن این رشته در دانشگاه ها نمی گذرد، با استفاده از منابعی این چنین می توان فضای علمی و سودآور در محیط های چاپخانه خلق کرد.

«برای تعریف پروژه های تحقیق و توسعه در صنعت چاپ می توانید با ادمین سایت تماس بگیرید.» اطلاعات تماس کلیک کنید

چکیده:

مدیریت مواد پسماند (زباله های صنعتی)‌ و فرآیند توليد پاک (CP: فرآیند توليد پاک یک پیشگری است، ابتکار شرکت ها برای حفاظت از محیط زیست؛ با فرآیند توليد پاک و انجام اقدامات اولیه مناسب علاوه بر این که بهره وری و خروجی محصول افزایش می یابد، تولید زباله های صنعتی به حداقل خواهد رسید.)

چاپ گراور - روتوگراور gravure

هر دو نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف انرژی، آب و مواد خام و اجتناب از تولید زباله ایفا می کنند. از طریق بررسی نوعی صنعت ساخت سیلندرگراور در تیانجین کشور چین، مدیریت زباله ها و بازرسی فرآیند توليد پاک (CPA) متوجه دستاورد مهمی برای فرآیند توليد پاک شدند.در این فرآیند مدیریت پسماند صنعتی ۳ نوآوری عمده فنی ارائه و در این شرکت به کار گرفته شده است. از طریق دوره ابتدایی و بازرسی فرآیند توليد پاک می توان در طی یک سال مبلغ ۰/۶۸ میلیون دلار (معادل ۲/۵ میلیارد تومان) می توان صرفه جویی کرد.

ترام گذاری گراور

به هر حال، مقرون به صرفه بودن برنامه های پیشنهاد شده به جای روش های سنتی بدیهی است، و این پیشرفت بسیار مهمی برای سایر فرآیند های فنی جدید ساخت نوردهای روتوگراور در چین است. (منبع: مقاله مدیریت پسماند صنعتی در صنعت سیلندرسازی گراور)

۲.۲ – چاپ گراور

چاپ گراور یکی از قدیمی ترین فرآیند های چاپ است، (مس حکاکی شده)‌ که آغاز تاریخ آن به اوایل قرن ۱۵ میلادی بر می گردد (رجوع به بخش ۱۳.۱.۱). امروزه ارزش سهم بازار چاپ گراور ۱۰ تا ۱۵ درصد در کشور های صنعتی است.

این سهم درصد از بازار با شیب ملایم دو به پایین تقریبا برای ۲ دهه ثابت باقی مانده است. سادگی اساس و پایه این چاپ در مقایسه با فرآیند افست، باعث شوق کارشناسان شده و سیستم مرکب دهی در فرآیند افست روزنامه و واحد های مرکب نورد آنیلوکس در فلکسوگرافی استفاده می شدند از اصول مرکب دهی در چاپ گراور ناشی می شود.

سادگی اصول این چاپ در (شکل ۲.۲-۱ نشان داده شده در بخش ۱.۳.۲.۲)‌، مقابل با چاپ افست – یک مشکل پرزحمت و پر هزینه تولید نورد گراور است – از این رو، چاپ گراور برای چاپ های با تیراژ بالا استفاده می شود که حداقل تیراژ برای این چاپ یک میلیون نسخه می باشد. مجلات هفتگی و کاتالوگ همچنان از تولیدات اصلی، بوسیله چاپ گراور هستند.

حوزه دیگر در چاپ بسته بندی است، از ورقه های بشدت نازک تا ضخامت مقوا. شکل ۲.۲-۲ نشان می دهد یک چاپ گراور مورد استفاده در تولیدات مجله است. با چاپ گراور، چاپ بطور مستقیم و بسیار عالی انجام می شود و در یک سیستم ابتدا سمت روی رول چاپ شده و سپس سمت مقابل بطور در خط. شکل ۱۸-۲.۲ ، ۲۸-۲.۲)‌ / (منبع :‌ صفحه ۳۶۰ – Hand Book of Print Media)

 

کانال تلگرام مجله چاپ

۱- معرفی

همانطور که می دانیم، هدف اصلی از فرآیند توليد پاک برای به حداقل رساندن مصرف مواد اولیه، انرژی و کاهش مواد آلاینده تولید شده بوسیله جایگزین کردن روش های مدرن با تکنینک های قدیمی و به تازگی توسط افرادی به شیوه های سازگار با محیط زیست در حال انجام است. (Dong et al., 2012; Duan et al., 2011).

از طریق انجام روش های جدید تولید و فرآیند توليد پاک منافع بزرگ اقتصادی می توان بدست آورد (Dong et al., 2010). بنابراین، فرآیند توليد پاک در چین پرطرفدار است؛ بخصوص سه نوع صنعت (آبکاری، آبجوسازی، کاغذ سازی) مجبور به فرآیند توليد پاک تولید هستند و قوانینی در سال ۲۰۰۴ توسط وزارت حفاظت از محیط زیست چین (MEPC) وضع و کنترل می شود (Liu et al., 2012). تا به امروز بیش از ۷۰۰۰ شرکت نورد سازی گراور در چین در حال کار است که در میان چندین روش تولید، فرآیند آبکاری استفاده می شود. با این حال واحد زیادی با کمبود فرآیند بازیافت پسماند این پدید بغرنج وجود دارد، حدود ۶-۷ درصد (Vogtländer et al., 2002). برای بسیاری از شرکت های کوچک امری دشوار است که مقدار زیادی نورد باطله (لاشه سیلندر) انبار کنند، زیرا در حدود ۱۲ میلیون نورد سالانه در چین باقی می ماند. در پرتو این واقعیت، نیاز فوری برای توسعه و اعمال تکنیک های به روز برای غلبه بر این مشکلات وجود دارد (Fresner et al., 2007). صنعت نورد سازی گراور باعث بوجود آمدن زباله های خطرناک حاوی یون های فلزات سنگین و آلودگی های  فراوانی می شود (Revathi et al., 2012). بطورکلی، فرآیند تولید یک نورد گراور را می تواند شامل مراحل به این شرح باشد: پرداخت لاشه نورد، آبکاری نیکل، آبکاری مس، حکاکی، آبکاری کروم، حکاکی لیزر. تا زمانی که بتوان نورد را بازیافت کرد، می توان از پیرامون نورد برای حکاکی بهره برد. با این حال میزان بهره وری از نورد ها در چین هنوز پایین است، که این بدلیل مشکلات فنی، سیاست ضعیف رشد یافته و کمبود نیروی انسانی ماهر و شایسته (Shi et al., 2008; Xie et al., 2009; Erol and Thöming, 2005;Giannetti et al., 2008) برای صنعت نورد سازی گراور است. علاوه بر این، بهتر است مصرف مواد اولیه سمی و خطرناک کاهش یابد یا جایگزین شود.

در این مقاله، به نوعی از صنعت نورد سازی گراور (TianjinJinggong-huahui Plate Making Technology Development CO., Ltd) در منطقه توسعه اقتصادی تیانجین چین (TEDA) به عنوان یک مدل CPA، در جهت بررسی یک فرصت جدید برای فرآیند توليد پاک تولید با هدف کاهش انرژی، مواد خام و هزینه با هدف نهایی سود بیشتر.

نمودار مراحل تولید و حکاکی سیلندر گراور

بواسطه این تحقیق بازیافت، سه روش مهم ارائه و در این شرکت مورد استفاده قرار گرفته است.علاوه بر این، منافع اقتصادی نیز دقیق محاسبه (Cagno And Trucco, 2008) و مدل مربوطه مطرح شده است.

چاپ گراور - روتوگراور gravure

 

برگردان متن: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *