چاپ، واقعا بزرگ است!

خلاصه گزارش‌های «Print is Big»، «اسمیترزپایرا»، «ایبیس ورلد» درباره موقعیت کنونی و آینده چاپ جهان

248

تعدادی از سازمان‌های فعال در زمینه آمار و تحقیقات با پایان یافتن سال ۲۰۱۳ گزارش‌ها، آمار و پیش‌بینی‌های جدید خود  را درباره وضعیت صنعت چاپ در جهان منتشر کردند.

«انجمن تحقیقات صنعت چاپ» در انگلیس یا «اسمیترز پایرا» یکی از این سازمان‌ها بود که در گزارش سالانه ۲۰۱۴ خود پیش‌بینی کرد ارزش تولیدات این صنعت تا سال ۲۰۱۸ به ۹۸۰ میلیارد دلار برسد.
این انجمن در گزارش سالانه خود نوشت: «دلیل این افزایش ارزش تولیدات صنعت چاپ در سال‌های آینده بیشتر به دلیل گسترش فعالیت‌های این صنعت در بخش چاپ بسته‌بندی و لیبل خواهد بود.»
در این گزارش آمده است: بازار جهانی چاپ به سرعت درحال تغییر بوده و کامپیوتر، اینترنت و گسترش دستاوردهای دیجیتال مانند کتاب‌های الکترونیکی و مجله و روزنامه‌های دیجیتالی منتشر شده بر روی اینترنت به سرعت درحال جایگزین کردن نسخه‌های چاپی و کاهش مشتریان این صنعت هستند.
پایرا افزود: همچنین انجام بسیاری از نقل و انتقالات مالی بر روی اینترنت و استفاده از بروشورها و تبلیغات دیجیتالی و اینترنتی نیز باعث کاهش هرچه بیشتر مشتریان صنایع چاپ در زمینه‌های چاپ اوراق نظیر چک و بروشورهای تبلیغاتی شده است.
با این وجود به گزارش این انجمن، چاپ دیجیتال و همچنین چاپ بسته‌بندی‌ها و لیبل‌ها به سرعت درحال گسترش بوده و سهم چاپ‌ دیجیتال در کل بازار چاپ از ۵/۹درصد در سال ۲۰۰۸ به ۷/۱۹ درصد در سال ۲۰۱۸ خواهد رسید که در صورت حذف صنایع چاپ بسته‌بندی این رقم از ۵/۲۳ درصد در سال ۲۰۰۸ به ۱/۳۸ درصد در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.
با این وجود باید توجه داشت توسعه بازار چاپ در مناطق مختلف جهان متفاوت است که در جدول مقایسه‌ای این وضعیت آمده است.
همچنین باید توجه داشت بازارهای سنتی صنعت چاپ به تدریج درحال واگذار کردن موقعیت خود به کشورهای رده پایین‌تر هستند بطوری که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد آمریکا که تاکنون بزرگترین بازار چاپ در جهان بوده است امسال این موقعیت را از دست داده و چین احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۴ جای آمریکا را به عنوان بزرگترین بازار چاپ جهان، خواهد گرفت.
انجمن تحقیقات صنعت چاپ در گزارش امسال خود همچنین پیش‌بینی کرد ارزش بازار چاپ دیجیتال طی ۵ سال آینده و تا سال ۲۰۱۸ با رشدی پایدار به ۱۸۷ میلیارد دلار برسد.
این گزارش ارزش بازار چاپ دیجیتال را در سال ۲۰۱۳، ۱۳۱ میلیارد دلار اعلام؛ اما پیش‌بینی کرد این صنعت طی ۵ سال آینده با رشد سالانه ای برابر ۴/۷ درصد روبرو شود.
این انجمن نوشت: تحقیقات نشان می‌دهد سهم صنعت چاپ دیجیتال در کل صنایع چاپی از ۸/۹ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۶/۲۰ درصد در سال ۲۰۱۸ خواهد رسید که بیشتر این رشد نیز ناشی از گسترش چاپگرهای جوهرافشان خواهد بود.
با این وجود بر اساس این گزارش سهم تمامی انواع چاپ افست و خصوصا چاپ افست رول در بازار طی این سال‌ها به شدت کاهش خواهد یافت.
آمار جهانی نشان می‌دهد ارزش کل چاپ دیجیتال در سال ۲۰۰۸ برابر با ۵/۱۸ درصد از کل بازار چاپ افست بوده است درحالی که این سهم تا سال ۲۰۱۸ به بیش از ۵۰ درصد کل بازار چاپ افست در جهان خواهد رسید. دلیل این روند این است که میزان چاپ افست بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به میزان ۲/۱۰ درصد کاهش خواهد یافت درحالی که چاپ دیجیتال در همین زمان رشدی برابر با ۱/۶۸ درصد خواهد داشت.
مخارج زیاد چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال و بهره‌وری و قابل اطمینان بودن بیشتر این نوع چاپ نسبت به چاپ افست از دلایل اصلی افزایش فاصله گرفتن چاپخانه‌داران از چاپ افست و روی آوردن آنها به چاپ دیجیتال است.
چاپ دیجیتال همچنین نسبت به چاپ افست بسیار سریعتر و قابل اطمینان‌تر است زیرا این نوع چاپ نیازی به تولید پلیت ندارد و به همین دلیل اکثر چاپخانه‌ها طی این سالها حداقل یک دستگاه چاپ دیجیتال نیز برای سرعت بخشیدن به روند چاپ و کاهش مخارج خود به چاپخانه اضافه خواهند کرد.
بر اساس پیش‌بینی انجمن تحقیقات صنعت چاپ این مسائل باعث خواهد شد چاپ دیجیتال بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ رشد بسیار قابل توجهی پیدا کند، که بیشتر آن نیز به دلیل رشد صنعت چاپ جوهر افشان خواهد بود.
تحقیقات نشان می دهد قیمت تقریبی چاپ افست از ۴۳/۱۱ دلار به ازای چاپ هر ۱۰۰۰ ورق A4 با کاهشی ۱/۱۱ درصدی به ۱۶/۱۰ دلار در سال ۲۰۱۸ خواهد رسید. در صورتی که قیمت متوسط چاپ دیجیتال از ۴۸/۹۲ دلار به ازای هر ۱۰۰۰ مورد چاپ در سال ۲۰۰۸ به ۵۳/۱۱۹ دلار در سال ۲۰۱۸ خواهد رسید.
دلیل این مساله این است که با وجود کمتر بودن هزینه دستگاه‌های دیجیتال و راه‌اندازی و نگهداری آنها نسبت به چاپ افست، اما هزینه چاپ به شیوه دیجیتالی بیشتر از چاپ افست است و به همین دلیل چاپخانه‌ها باید با بررسی جداگانه هر سفارش دستگاه مناسب برای چاپ آن‌را انتخاب کنند.
شرکت تحقیقات صنعتی «ایبیس ورلد» که از بزرگترین و قدیمی‌ترین شرکت‌های جهان در زمینه بررسی وضعیت بازارهای مختلف و پیش‌بینی آنها است نیز در گزارش سال ۲۰۱۳ خود وضعیت صنعت چاپ در جهان را دارای مشکل ارزیابی کرده و پیش‌بینی کرد درآمد این صنعت در سال‌های آینده کاهش داشته باشد.
این شرکت در گزارش خود نوشت: صنعت چاپ طی ۵ سال گذشته با مشکلات زیادی مواجه بوده است که گسترش فناوری اینترنت و دیجیتال نقش بسیار عمده‌ای در بروز این مشکلات داشته است.
هر روزه تعداد بیشتری از افراد از رسانه‌های چاپی فاصله گرفته و اخبار، کتب و مجله‌های خود را از طریق نسخه‌های دیجیتالی اینترنتی دریافت می‌کنند که دلیل این روند نیز پرهزینه‌تر بودن نسخه‌های چاپی و سرعت پایین تولید و پخش آنها است.
ایبیس در گزارش خود با بر شمردن مشکلات ناشی از کاهش درآمد چاپخانه‌ها بهبود بهره‌وری، کاهش کارکنان و ادغام شدن شرکت‌های چاپ را از راهکارهای چاپخانه‌ها برای افزایش میزان بهره‌وری معرفی کرده و نوشت: بسیاری از شرکت‌های بزرگ چاپ تلاش کرده‌اند با استقاده از تکنولوژی‌های جدید و کاهش تعداد کارکنانشان حاشیه سود خود را همچنان حفظ کنند که نمونه آن نیز خرید شرکت چاپ «ورلد کالر پرس» توسط شرکت «کواد گرافیکز» در سال ۲۰۱۰ بود.
ایبیس افزود: کواد گرافیکز پس از خریدن ورلدکالر پرس بسیاری از دفاتر و چاپخانه‌های آن‌را تعطیل کرده و ۲۲۰۰ نفر از کارمندانش را نیز تعدیل کرد تا بتواند قدرت رقابت خود را همچنان حفظ کند.
این گزارش ادامه داد: شرکت چاپ بین‌المللی «آر.آر دانلی» نیز بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ تعداد ۱۶ شرکت چاپ دیگر را خریداری کرده و با تعدیل ۵۰۰۰ کارگر این شرکت‌ها بسیاری از دفاتر آنها را تعطیل کرد.246
ایبیس در پایان تاکید کرد کاهش سفارش‌های مبتنی بر چاپ بر روی کاغذ باعث خواهد شد بسیاری از چاپخانه‌ها به بازارهای دیگری مانند چاپ بر روی لباس، فلز، شیشه، پلاستیک و چاپ‌های مرتبط با بسته‌بندی و تکنولوژی‌های جدید روی بیاورند.
پایگاه اینترنتی «Print is big» نیز جدیدا در گزارشی کلی برخی از آمار صنعت چاپ را به نقل از تعدادی از معتبرترین پایگاه‌های آمار منتشر کرد.
این پایگاه اینترنتی در گزارش خود که آمار آن از سازمان هایی نظیر مجمع صنایع چاپ آمریکا، انجمن بازاریابی، بنیاد «Neehmann» برای روزنامه نگاری در دانشگاه‌هاروارد، شرکت بین‌المللی داده و سازمان الهام‌بخش طراحی جمع‌آوری شده صنعت چاپ را یکی از بزرگترین صنایع جهان معرفی کرد.
در این گزارش آمده است: صنعت چاپ در جهان ارزشی برابر با ۶۴۰ میلیارد دلار داشته و صنایع و خدمات مرتبط با آن نیز ارزشی برابر با ۸/۳ تریلیون دلار دارند و این درحالی است که ارزش صنعت خودروسازی ۴۳۲ میلیارد دلار، صنعت موسیقی ۶۷ میلیارد دلار، بازی‌های کامپیوتری ۳۳ میلیارد دلار و تبلیغات اینترنتی نیز ۴۷ میلیارد دلار است.
بر اساس این آمار همچنین سود شرکت‌های چاپ در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ هرساله در حدود ۸/۶ درصد افزایش داشته و با وجود کاهش میزان استفاده افراد از رسانه‌های چاپی و رویکرد به رسانه‌های دیجیتال همچنان سالیانه ۴۵ تریلیون صفحه در جهان به چاپ می‌رسند.
در ادامه این گزارش آمده است بسیاری از افراد گمان می‌کنند که استفاده از چاپ بر روی کاغذ به دلیل قطع درختان به محیط زیست صدمه می‌زند درحالی که آمار نشان می‌دهد استفاده از خدمات اینترنتی مانند پست الکترونیک ضرر بیشتری برای محیط زیست دارد.
بر اساس آمار منتشر شده سالانه ۳۳ میلیارد کیلو وات ساعت انرژی به دلیل افزایش شدید نامه‌های الکترونیکی تبلیغاتی یا همان اسپم به هدر می‌رود که این برابر با گازهای گلخانه‌ای منتشر شده توسط ۱/۳ میلیون اتومبیل است. این اسپم‌ها همچنین وقت و انرژی زیادی هم از کاربر و هم شرکت‌های اینترنتی به هدر می‌دهند بطوری که خواندن یک روزنامه بر روی اینترنت ۲۰ درصد دی اکسید کربن بیشتری تولید می‌‌کند تا خواندن همین روزنامه به صورت چاپ شده.
دلیل این مساله این است که به دلیل سرمایه‌گذاریهای انجام شده هم اکنون بیش از ۶۰ درصد انرژی مورد نیاز برای تولید کاغذ از منابع انرژی خاک، باد و خورشیدی نصب شده در کنار کارخانه‌های کاغذ تولید می‌شود.
تمامی این مسائل باعث شده است انرژی مورد نیاز برای استفاده از یک کامپیوتر شخصی در طول یک سال ۴/۲ برابر انرژی مورد نیاز برای تولید کل کاغذهای مورد استفاده همان فرد در یک سال باشد.
همچنین باید توجه داشت تنها ۱۱ درصد از درختان قطع شده برای تولید کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرند و علاوه بر این به دلیل سرمایه‌گذاریهای انجام شده در بخش کاشت نهال توسط صنایع تولید کاغذ که در ازای هر درخت قطع شده ۳ درخت کاشته‌اند وسعت جنگل‌های امریکا هم اکنون بیشتر از ۵۰ سال پیش شده است.
همچنین صنایع کاغذ و چاپ از پیشگامان بازیافت در جهان بوده‌اند بطوری که هم اکنون سالیانه ۵/۵۱ میلیون تن کاغذ بازیافت شده و ۷۰ درصد از بروشورهای تبلیغاتی نیز از همین کاغذهای بازیافت شده تولید می‌شوند.247
باید توجه داشت چوب یکی از پایدارترین منابع بر روی کره زمین است که امکان تولید ارزان و بدون ضایعات آن بسیار بالا است بطوری که به گفته «پاتریک مور» از بنیانگذاران گروه «Green Peace» یا صلح سبز استفاده هرچه بیشتر از چوب موجب بالا رفتن ارزش آن، به‌صرفه شدن تولید چوب و در نهایت افزایش میزان درختکاری خواهد شد.
صنعت چاپ همچنین یکی از بزرگترین استخدام‌کنندگان افراد است بطوری که تنها صنعت نامه‌های تبلیغاتی در آمریکا ۵/۳ میلیون نفر را به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استخدام دارد و این شرکت‌های تبلیغاتی هر سال به ازای هر آمریکایی ۱۶۷ دلار را هزینه چاپ و پخش تبلیغات خود می‌کنند.
آمار به‌دست آمده همچنین نشانگر این است که بسیاری از افراد نیز جدیدا با فاصله گرفتن از رسانه‌های دیجیتالی مجددا به رسانه‌ها و نامه‌های کاغذی روی آورده‌اند بطوری که میزان پاسخ دادن افراد به نامه‌های چاپی تبلیغاتی طی سال‌های اخیر افزایشی ۱۴ درصدی داشته درحالی که میزان پاسخ دادن به نامه تبلیغاتی اینترنتی ۵۷ درصد کاهش یافته است.
این نامه‌های تبلیغاتی چاپی همچنین باعث افزایش ۲/۷ میلیارد دلاری درآمد شرکت‌های آمریکایی شده‌اند که این مساله نیز نشانگر افزایش مجدد اهمیت نامه‌های چاپی در بین مردم است که به نظر می‌رسد دلیل آن نیز خسته شدن افراد از اسپم‌‌ها و علاقه‌مندی آنها به دریافت نامه و کارت پستال نوشته شده با خط انسانی باشد تا دریافت یک نسخه الکترونیکی.
این آمار همچنین نشان می‌دهد ۹۶ درصد از افراد همچنان اخبار خود را از روزنامه‌های چاپی دریافت کرده و ماهیانه نیز ۸۷ میلیارد صفحه چاپی توسط مردم خوانده می‌شود.
Print is big در پایان گزارش خود با تاکید بر تأثیرهای گسترش اینترنت بر صنعت چاپ نوشت: «گسترش بسیار شدید اینترنت در جهان باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی برای صنعت چاپ شده است و طی سال‌های اخیر شرکت‌های بسیاری ایجاد شده‌اند که سرعت و دقت تکنولوژی اینترنت را با صنعت خود ترکیب کرده‌اند. این شرکت‌ها که با دریافت سفارش‌ها از طریق اینترنت آنها را چاپ کرده و به سرعت در اختیار مشتریان قرار می‌دهند رشد بسیار سریعی نیز داشته‌اند بطوری که رشد میزان سفارش‌های چاپی که از طریق اینترنتی به‌دست این شرکت‌ها می‌رسد از ۳ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۱۸ درصد در سال ۲۰۱۱ و ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۴ رسید و پیش‌بینی می‌شود این رشد تا سال ۲۰۱۷ به ۵۰ درصد برسد.»

نویسنده مطلب: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *