مهدی گلستانیان: چاپ متولی ندارد، مسئولین کشور تمهیدی بیندیشند

بازدید از مجتمع ۴۴۰۰۰ متر مربعی چاپ در استان البرز

مهدی گلستانیان: چاپ متولی ندارد، مسئولین کشور تمهیدی بیندیشند

تقدیر فرماندار ساوجبلاغ از بنیانگذار گروه صنعتی چاپ ایران زمین

سیلندر سازی گراور- مهرشاد گلستانیان

«ابوالقاسم پالیزگیر»، فرماندار ساوجبلاغ، «مهندس میرموسی حسینی کاشانی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، «ولی‌زاده» رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کرج و هیئت همراه روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت از شرکت چاپ ایران زمین بازدید کردند. این بازدید در آغاز مدیران گروه شرکت‌های صنعتی چاپ ایران زمین و فرماندار ساوجبلاغ به ایراد سخنرانی پرداخته و سپس میهمانان از این مجموعه صنعتی بازدید کردند.

در ابتدا انوشیروان سپهرآرا مدیر سفارشات و فروش چاپ ایران زمین به معرفی مهدی گلستانیان پرداخت و هدف از این گردهمایی را شرح داد: «مهدی گلستانیان یکی از فرهیختگان صنعت چاپ و به نوعی پدر این صنعت هستند. اگر نگاهی به تاریخچه خانواده گلستانیان بیندازیم خواهیم دید که این خانواده در چند نسل در خدمت این صنعت بوده‌اند و در حال حاضر این رسالت بر عهده فرزندان و نوه‌های مهدی گلستانیان است. هدف از برگزاری این گردهمایی و حضور دوستان این است که توان این صنعت را ببینند و به گوش مسئولین برسانند.
امروزه مشخص کردن مرز بین صنعت چاپ و بسته‌بندی کار مشکلی است. در حال حاضر رشد روز افزون صنایع چاپ و بسته‌بندی و استفاده از تکنولوژی‌های به روز، باعث تکمیل کارهای چاپی به شکل یک محصول بسته‌بندی می‌شود. سال‌هاست که هیچ نوع محصولی بدون بسته‌بندی در بازار دیده نمی‌شود.»
وی ادامه داد: «گله‌ای از مسئولین وزارت ارشاد اسلامی دارم و آن این است که در سال‌های گذشته جز کنترل و نظارت بر روی محصول چاپی و اخذ مجوز برای نصب ماشین‌آلات ارتباطی بین ما و این ارگان نبوده است و هیچ حمایتی از ما اهالی چاپ نشده است. حتی آمار و ارقامی از این صنعت را نمی‌توان از وزارت ارشاد دریافت کرد، اینجاست که این سؤال مطرح می‌شود که آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمار و ارقام و اطلاع دقیقی از چند و چون از این صنعت دارد؟! یکی از بزرگترین دغدغه‌های ما این است که چاپ به عنوان صنعت در کشور شناخته نشده است. حدود ۶ هزار میلیون دلار ارزش صنعت بسته‌بندی در ایران است که با توسعه سال ۲۰۱۴ میلادی به حدود ۷ هزار میلیون دلار می‌رسد. این در حالی است که، ارزش صنعت بسته‌بندی ترکیه کمتر از ۵ میلیون دلار است و سازمان ترویج بسته‌بندی به عنوان چتر حمایتی این صنعت تاسیس شده است. این حمایت باعث شد در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۲۵۰ میلیون یورو لفاف چاپی به کشور ما صادر کرد‌ه‌اند.

تبلیغات - اجرای پروژه

در کشور ما حدود ۴۳۵۰ واحد چاپی وجود دارد، اگر به طور میانگین در هر واحد ۳۰ نفر مشغول به کار باشند حدود ۱۳۰ هزار به طور مستقیم و چندین میلیون نفر هم بطور غیرمستقیم در این صنعت در حال فعالیت هستند. صنعت چاپ در جهان به عنوان دومین صنعت شناخته شده است. در کشور ما نیز به دلیل کارآیی که این صنعت دارد و پیشرفت‌هایی که کرده است از صنعت خودروسازی هم پیشی گرفته و در مقام دوم یا سوم جای گرفته که هیچ‌گاه عنوان نشده است.
سخنران بعدی آقای مهدی گلستانیان بود که درباره اهمیت صنعت چاپ صحبت کرد: «امروزه بدون صنعت چاپ نمی‌توان زندگی کرد. زندگی روزمره ما با صنعت چاپ عجین شده است. گله من از مسئولین و دست‌اندرکاران است که آنچه را که شایسته این صنعت است به جا نمی‌آورند و توجهی به آن ندارند. در حال حاضر دولت در پی رشد صادرات غیرنفتی است، آیا محصولی را می‌شناسید که بتوان آن را بدون بسته‌بندی به بازار عرضه و ارز وارد کشور کرد؟ بنابراین صنعت بسته‌بندی نقش مهمی در صادرات ایفا می‌کند. در زمینه بسته‌بندی، کشورهای همسایه به خصوص ترکیه رقیب جدی ما هستند. این کشور با سرمایه‌گذاری کمتر توانسته صادرات بهتری را داشته باشد و حتی محصولاتش را به ایران هم صادر کند. یکی از مشکلاتی که صنعت بسته‌بندی کشور با آن درگیر و باعث عقب‌ماندگی در صادرات است تهیه مواد اولیه است. مواد اولیه فیلم بسته‌بندی را باید از پتروشیمی تهیه کنیم، پتروشیمی مواد مورد نیاز ما را در اختیارمان قرار نمی‌دهد و مجبور هستیم آن را به طرق دیگر و از دلال‌ها خریداری کنیم. کشوری مثل ترکیه برای پیشرفت صادرات کشورش جایزه صادراتی در نظر می‌گیرند، ولی صادرکننده در کشور ما برای اینکه بتواند کالایش را صادر کند با مشکلات زیادی مواجه است که باعث دلسردی و رکود می‌شود و این در حالی است که کیفیت محصول ما از ترک‌ها بسیار بالاتر است. نقش ارزنده چاپ و بسته‌بندی در اقتصاد مقاومتی که شامل غذای مردم، سلامتی جامعه، اقتصاد خانواده، صادرات غیر‌نفتی و تراز تجارتی مملکت ودر نهایت قطع وابستگی به نفت از نظر دولتمردان دورمانده است و شاید سال‌ها زمان نیز داشته باشد تا همانند صنعت چاپ کتاب که ارزش آن در جهت تنویر افکار عمومی پس از ده‌ها سال روشن شده، روزی هم نوبت به این صنعت که تمامی کارخانجات بزرگ و کوچک اعم از پتروشیمی‌ها، خودروسازی‌ها، داروسازی‌ها صنایع پروتئینی، صنایع لبنی،آرایشی و غیره به آن نیاز مبرم دارند.
مسئولین در مجلس شورای اسلامی باید تمهیداتی را بیندیشند که صنعت بسته‌بندی کشورمان رشد کند ولی متأسفانه این صنعت متولی ندارد. به عنوان مثال یکی از مشکلات مجموعه ما این است که مجوزهای لازم برای راه‌اندازی یک واحد چاپی را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ اداره حفاظت محیط زیست، اداره کار و … گرفته‌ایم اما پس از گذشت چند سال هنوز نتوانسته‌ایم از وزارت صنایع مجوز بگیریم.
اگر دولت واقعاً در پی افزایش صادرات غیرنفتی و جلوگیری از خروج ارز است باید توجه بیشتری به این صنعت کند.»
در ادامه برنامه ولی‌زاده رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوجبلاغ به سخنرانی پرداخت: «من به نوبه خود از خانواده گلستانیان بسیار سپاسگزار هستم که در پیشرفت صنعت چاپ و نشر کشور از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند. تلاش این خانواده باعث اشتغال‌زایی و شکوفا شدن صنعت چاپ در شهرستان ساوجبلاغ شده است. مسائلی را که جناب گلستانیان مطرح کردند دغدغه همه کسانی است که در صنعت کشور فعال هستند. گلایه ایشان به حق است، من و همکارانم که در رده‌های بالاتر مشغول به کار هستند در این زمینه مقصر هستیم. ما به نوبه خود باید دغدغه‌ها و مشکلات شما را انعکاس دهیم تا در جهت رفع آن تلاش‌هایی انجام شود. صنعت چاپ و بسته‌بندی، همچنین طرح و شکل بسته‌بندی حرف اول را در میزان فروش محصول می‌زند. اولین مسئله‌ای که خریدار به آن توجه می‌کند شکل بسته‌بندی است و بعد محصول درون آن. بسته‌بندی خوب و شکیل خود‌به‌خود خریدار را به سوی خود می‌خواند. بسته‌بندی مواد غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هنگامی که مواد غذایی در بسته جای می‌گیرد، خریدار با اطمینان خاطر بیشتر از آن استفاده می‌کند. امیدوار هستم با کمک مسئولین و فرماندار ساوجبلاغ مشکلات شما در زمینه صنعت رفع شود.»

ابوالقاسم پالیزگیر فرماندار ساوجبلاغ سخنران بعدی جلسه بود: «مقام معظم رهبری برای هفتمین سال پیاپی شعار سال را در خصوص مسایل اقتصادی و امسال در ضمیمه آن فرهنگی انتخاب کرده‌اند که دلیلی بر اهمیت پرداختن به مسائل اقتصادی است. با توجه به چنین نامگذاری بر تک‌تک آحاد جامعه به ویژه مسئولین واجب است که برای تحقق این اهداف تلاش کنند. من امسال را از نظر مسائل اقتصادی سال خوبی ارزیابی می‌کنم. انشاالله بتوانیم تمام تلاش خود را بکار ببریم تا دغدغه مقام معظم رهبری را در دو موضوع استراتژیک اقتصاد و فرهنگ با دو راهبرد اساسی، عزم ملی و مدیریت جهادی محقق کنیم. در همین رابطه من به عنوان فرماندار در مدت زمانی که در این سمت مشغول به کار شده‌‌ام تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف مقام معظم رهبری به کار بسته‌ام. به همین منظور دو شورای مشورتی در دو موضوع فرهنگی و اقتصادی تشکیل داده‌ایم. در موضوع اقتصادی،‌ جلسه‌ای با حضور صاحبان فکر، اندیشه و نظر و صاحبنظران مسائل اقتصادی تشکیل شد و از دوستان خواستیم که به ما مشورت اقتصادی دهند و ما را در زمینه موانع تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری در شهرستان ساوجبلاغ که در زمینه‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری می‌تواند فعال باشد، راهنمایی کنند. من نوید این را می‌دهم که با کمک شما و همه کسانی که در خصوص مسائل اقتصادی و فرهنگی دغدغه دارند می‌توانیم موانع را از سر راه برداریم. در سال گذشته همایش، فرصت‌های سرمایه‌گذاری با حضور علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در حجم بالا برگزار شد. در تاریخ ۲۰ اردیبهشت هم همایش فرصت‌های برد-برد در کرج برگزار و با استقبال بی‌نظیر علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در استان البرز مواجه شد. طبق گزارش استاندار البرز بالغ بر ۲۴۰۰ طرح پیشنهادی با اعلام سرمایه‌ای بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان ارائه شد. من به عنوان خدمتگزار به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در این شهرستان، آمادگی خود را برای برداشتن موانع از سر راه سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنم و برای کم کردن بیکاری و توسعه اقتصادی و حمایت از سرمایه‌گذاران از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.
مجموعه ایران زمین با شعار سال کاملاً متناسب است چون در زمینه اقتصادی و فرهنگی فعال است. همه کسانی که در شهرک صنعتی هشتگرد فعالیت می‌کنند مستحضر هستند که با پیگیری‌های صورت گرفته ناحیه صنعتی هشتگرد به شهرک صنعتی تبدیل شد. همین تغییر بسیاری از مشکلات واحدهای صنعتی در این شهرک را از بین برد. در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان، که همزمان با شورای اشتغال برگزار شد، اعلام شد که امسال در سطح استان البرز بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان برای رفع موانع و مشکلات واحدهای صنعتی در نظر گرفته شده است.»
مهندس مهرداد گلستانیان یکی از مدیران مجموعه چاپ ایران زمین فعالیت‌های این شرکت را توضیح داد: «شرکت ایران زمین در سال ۱۳۵۴ با مدیریت حاج آقا گلستانیان تأسیس شد. گروه صنعتی ایران زمین در فضایی حدود ۴۴ هزار مترمربع متشکل از چندین شرکت به صورت یک مجتمع تولیدی در حال فعالیت است. در این مجموعه حدود ۴۰۰ نفر در بخش‌های دفتری و تولیدی مشغول به کار هستند.
مجتمع تولیدی ایران زمین شامل شرکت‌های زیر است:
– شرکت چاپ ایران زمین
– شرکت ترموکلور (تولید انواع مرکب‌های چاپ)
– شرکت نوین پلاستیک (چاپ و تولید انواع پوشش‌های آلومینیومی تخصصی)
– شرکت نقش مهر (ساخت سیلندرهای دیجیتالی)
– شرکت ترموترانسفر (چاپ ترانسفر کاغذ، پارچه و …)
– شرکت نوین پاکت (انواع پاکت‌های سه‌طرف دوخت، وکیوم، استندآپ و زیپ‌کیپ)
تمام شرکت‌های این مجموعه به نوعی در خدمت صنعت بسته‌بندی کشور است.

سیلندر سازی گراور- مهرشاد گلستانیانبرای فعالیت این شرکت‌ها سال‌ها پیش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای لازم را دریافت و بر اساس این مجوزها در این مجموعه فعالیت خود را شروع کردیم، ساختمان را ساختیم، به استخدام نیروی انسانی پرداختیم. در مسیر پیشرفت خود از هیچ ارگان و مؤسسه‌ای کمکی دریافت نکردیم و همه این کارها با زحمات حاج آقا گلستانیان،‌ همکاران و خانواده گلستانیان انجام شده است. انجام چنین کارهایی بدون حمایت همکاران غیرممکن است. ما بدون حمایت از جانب وزراتخانه‌ها، فرمانداری‌ها و … به کار خود ادامه داده‌ایم و هیچگاه خسته نشده‌ایم، نگرانی من درباره آینده‌ی فرزندان مملکت است. ما خسته نشده‌ایم اما آیا فرزندان این مملکت هم خسته نمی‌شوند. طرز تفکر ما براساس تولید و سود تولید بوده است که سودی معادل ۱۲ تا ۱۳ درصد است. اما آیا فرزندان امروز هم به این سود بسنده می‌کنند؟! فکر می‌کنید که سرمایه‌گذاری‌ها از جانب جوانان به سوی تولید خواهد رفت یا به سمت واسطه‌گری و دلالی، خرید و فروش ارز و … می‌رود؟! ما باید نگران آینده کشورمان باشیم، برای رفع نگرانی نیاز به مدیریت جهادی است. هستند افرادی مثل آقای گلستانیان که پیشنهاداتی در زمینه سرمایه‌گذاری می‌دهند. در حال حاضر سرمایه‌گذار نیاز دارد که قوانین دست‌وپاگیر از جلوی پایش برداشته شود، پس برنامه‌ریزی جهادی لازم است. اگر این اتفاق نیفتد نیروهای جوان کشور به فکر سرمایه‌گذاری نخواهند افتاد و کم‌کم تولید کشور پیر و ضعیف می‌شود. ضعیف شدن تولید هم باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران خارجی کالاهای تکمیل شده را به کشور ما وارد کنند و بخش تولید کاملا بیکار شود. همان‌طور که شاهد هستیم در تمامی صنایع کشور این اتفاق در حال رخ دادن است. مصوب شدن شهر صنعتی هشتگرد نوید خوبی است چون این موضوع باعث کم شدن یک سری قوانین دست‌وپاگیر می‌شود.
کلیه‌ی شرکت‌های موجود در مجموعه‌ی ایران زمین در خدمت صنعت بسته‌بندی کشور هستند و همانطور که حاج آقا گلستانیان گفتند هیچ کالایی بدون بسته‌بندی نمی‌تواند تولید شود. امیدوارم این صنعت بیش از پیش دیده شود و مود توجه قرار گیرد.»
مهرشاد گلستانيان مدير شرکت زيبانقش مهر، فعاليت اين شرکت و چگونگي ساخت سيلندرهاي چاپ را براي حاضرين توضيح داد و گفت: «گله‌اي که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد کرد اين است که در اين سازمان شغلي به نام سيلندرسازي وجود نداشت و ما براي راهاندازي اين شرکت مجوز ليتوگرافي دريافت کرده‌ايم. ليتوگرافي صنعتي است که فضا و هزينه کمي براي فعاليت نياز دارد، در صورتيکه خط توليد سيلندر روتوگراور بيش از چندين ميليارد تومان سرمايه لازم دارد. بسيار ناراحت‌کننده است که حتي يک اسم از اين صنعت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي وجود نداشت و ما با زحمت فراوان نام سيلندرسازي را به سيستم وزارت ارشاد وارد کرديم. براي ما مديران بسيار ناراحت کننده است که متوليان اين صنعت شناخت کافي را نسبت به آن ندارند. نکته ديگري که حايز اهميت است اين است که چاپ هليوگراور هم در کشور ما ناشناخته باقي مانده است. ما برای گرفتن مجوز چنین چاپخانه‌ای به وزارت فرهنگ و فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کردیم که مجوز ما را با نام سیلک‌اسکرین صادر کردند و همچنین سرفصلی در وزارت ارشاد وجود نداشت، در صورتیکه صنعت چاپ روتوگراور با بیش از چند صد‌سال قدمت جزو ارکان اصلی چاپ تلقی می‌شود. تمام کسانی که به نوعی در این صنعت کار می‌کنند از این موضوع دلگیر هستند. امیدوار هستم با برنامه‌هایی مثل برنامه امروز شناخت مدیران از این صنعت بیشتر شود و باعث شود با دید حمایتی به آن بنگرند.

advertising banner - naghshe mehr

در مناطق آزاد مجوز تاسیس و بهره‌برداری به شرکت‌های خارجی با شرایط بسیار سهل و آسان داده می‌شود که با جذب کارگران ارزان‌قیمت و قیمت تمام شده ارزانتر ما را در تولید به چالش بکشند. این شرکت‌ها اکثر نیروهای خود را از خارج آورده و امکان کارآفرینی برای نیروهای مستعد و جویای کار کشور را کاهش می‌دهند. همچنین با استفاده از تسهیلاتی که دولت، گمرکات مناطق آزاد و مرکز توسعه صادرات در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهند، مواد اولیه خود را با نازلترین قیمت و عوارض وارد نموده ودر مقابل صادرات معافیت‌های خاصی را نیز دریافت می‌کنند. هرچه کنکاش کردم نتوانستم سود این کار را برای مملکت خود بفهمم جز اینکه این ار باعث ایجاد رقابتی غیر‌منطقی گشته که در آینده‌ای نزدیک صدمات جبران‌ناپذیری را به تولیدکنندگان داخلی خواهد زد.»
در ادامه میهمانان از بخش‌های مختلف مجموعه ایران زمین بازدید کردند و مدیران شرکت‌ها توضیحاتی در زمینه فعالیت شرکتشان ارائه کردند.

منبع خبر:‌ماهنامه صنعت چاپ

نویسنده مطلب: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *