آلودگی فلزات سنگین

آلودگی فلزات سنگین ، معرفی مقاله:‌ آلودگی فلزات سنگین در خاک در محل یک کارخانه متروکه رنگسازی و مرکب سازی

Weichang Ji, Tingting Yang, Sai Ma, Wuzhong Ni
دانشکده محیط زیست و علوم، دانشگاه ژجیانگ، MOE آزمایشگاه اصلی بازسازی محیط زیست و سلامت اکوسیستم، هانگزو ۳۱۰۰۵۸، چین

چکیده:

در این مقاله، غلظت فلزات سنگین مانند:

آرسنیک (As)، کادمیوم (Cd)، کروم (Cr)، مس (Cu)، جیوه (Hg)، نیکل (Ni)، سرب (Pb) و روی (Zn) در خاک سطحی (۰ تا ۳۰ سانتی متر)، خاک زیر سطح (۳۰ تا ۶۰ سانتی متر) و لایه لایه زیرین خاک (خاک پایه) (۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر) در محل سابق کارخانه رنگسازی و مرکب سازی در نزدیکی هانگزو، استان ژجیانگ چین، مورد بررسی قرار گرفت است. شاخص زمین انباشتگی برای ارزیابی فلزات سنگین در خاک، دو شاخص زمین انباشتگی (Igeo) و حداکثر میزان مجاز (MAL) برای فلزات سنگین در خاک مورد استفاده قرار گرفت.

بررسی نتایج نمونه خاک جمع آوری شده نشان داد در مورد آلایندگی توسط فلزاتی چون آرسنیک، کادمیوم، مس، جیوه، نیکل، سرب، روی، کروم آلودگی در خاک دیده نشد.

آلودگی جیوه، آرسنیک، کادمیوم در خاک بشدت جدی بود و غلظت آنها در برخی نمونه ها بیش از حد و حداکثر مجاز (MAL) بود و پاکسازی خاک آلوده نیاز جدی بود.

کلمات کلیدی: شاخص زمین انباشتگی (Igeo)، همگانی، آلودگی، کارخانه رنگسازی و مرکب سازی از کار افتاده

معرفی بخشی از متن مقاله:

آلودگی خاک با فلزات سنگین یک مشکل گسترده در سر تا سر جهان است. آلودگی انسانی خاک با فلزات کمیاب در بسیاری از کشورها شناخته شده است؛ و منابع انسانی آلاینده های فلزات سنگین موجود در خاک شامل معادن فلزات، صنایع ذوب فلزات، صنایع متالورژی، صنایع الکترونیک، تصفیه فاضلاب، محل دفع زباله و کودهای کشاورزی می باشد. تخمین زده شده که فلزات سنگینی چون کادمیوم ۲۲۰۰۰ تن، مس ۹۳۹۰۰۰ تن، سرب ۷۸۳۰۰۰ تن و ۳۵۰۰۰۰ تن روی سالانه در جهان تولید و منتشر می شود.

مسمومیت با فلزات سنگین می تواند منجر به آسیب دیدگی و کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی و آسیب رساندن به خون، ریه ها، کلیه ها، کبد و سایر اندام های حیاتی شود.

قرار گرفتن طولانی مدت ممکن است به آرامی باعث پیشرفت بیماری های جسمانی، عضلانی و عصبی مانند: بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، دیستروفی عضلانی و اسکلروز چندگانه شود. حساسیت ها کم نیستند و تماس طولانی مدت با برخی از فلزات یا ترکیبات آنها حتی ممکن است باعث سرطان شود.

رنگ سازی و مرکب سازی ها بعنوان یکی از «نقاط خطر» در نظر گرفته می شوند. نظارت و ارزیابی آلودگی فلزات سنگین معمولا در کارخانجات در حال تولید و فعال انجام می گیرد و از کارخانجات غیر فعال و متروکه غفلت شده است.

مطالعه حاضر با هدف ارزیابی وضعیت آلودگی خاک در محل کارخانه غیرفعال رنگسازی و مرکب سازی در نزدیکی هانگزو، استان ژجیانگ، چین انجام شد. تجمع فلزات سنگین در خاک نیز مورد بحث قرار گرفت. با داده های به دست آمده از این بررسی عملی از غلظت فلزات سنگین موجود خاک به عنوان مدرک مرجع، می توان از زمین که در آن کارخانه واقع شده دوباره بصورت مطمئن و بی خطر استفاده کرد.

کلاس آموزش رایگان چاپ

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *