آماده‌سازی سطح فیلم‌های چاپی (کرونا یا جرقه‌گیری)

کرونا و انرژی سطحی

corona treatmentآماده‌سازی بوسیله کرونا چسبندگی سطح را افزایش می دهد. خیسی پذیری سطح به متریال خوب و به آماده سازی شیمیایی اولیه بستگی دارد. خیس پذیری به عوامل بین انرژی سطحی متریال و مایع (مرکب) بستگی دارد. 

بطور کلی این قانون صحیح می باشد: «خیس پذیری سطحی خوب خواهد بود که انرژی سحطی آن از انرژی سطحی مایع بیشتر باشد؛ اگر نه، در چسبندگی مایع به سطح مشکل خواهیم داشت.»

شکل زیر کرونای پایه و میزان کرونای مورد نیاز برای کاربرد های مختلف را نشان می دهد.

کرونا کردن سطوح پلیمری (فیلم پلاستیکی)، فلزی قبل از چاپ، لمینت و یا روکش دار کردن (Coating) برای بدست آوردن بهترین چسبندگی و خیس پذیری از ضروریات است. دستگاه تخلیه بار کرونا راه حل مناسب برای بالا بردن خیس پذیری و چسبندگی است. اثر بالا و مقرون به صرفه بودن دستگاه های درون خط (in-line) کرونا طی سال ها استفاده مداوم ثابت شده است.

پلاستیک یک ماده مصنوعی ساخته شده است که حاوی زنجیره های مولکولی همگن است که یک محصول قوی و یکنواخت (همگن) را تشکیل می دهند.

این زنجیر ها مولکولی معمولا از به هم پیوستن، زنجیر های طولانی تری را تشکیل می دهند و تعداد کمی از زنجیر ها در پایان واکنش – همچنان آماده واکنش با سایر زنجیر ها باقی می ماند، بنابراین تعداد کمی نقطه اتصال باقی می ماند. مقدار کم تقاط اتصال باعث کاهش خیس پذیری و چسبندگی در صنایع تبدیلی (چاپ) می شود. هنگامی که دانشمندان بدنبال راه حلی برای این مشکل بودند، یک تئوری مطرح شد که با استفاده از یک شارژ الکتریکی بسیار بالا میتوان هر دو چسبدنگی و خیس پذیری را برای سطوح پلاستیکی بصورت موثر و کارا بالا برد.

در طول تخلیه بار الکتریکی و الکترون های باعث شکستگی هایی مابین زنجیر های بلند سطح فیلم پلاستیکی می شوند و این کار باعث بالا بردن ظرفیت های شیمیایی و پیوند های سطح فیلم می شوند.

کانال تلگرام مجله چاپ

از تخلیه بار الکتریکی با اکسیژن ازون بوجود می آید، که به نوبه خود گروه جدید کربونیل را با انرژی سطح بالایی تشکیل می دهد. نتیجه باعث بهبود اتصال شیمیایی (dyn/cm) بین مولکول ها در پلاستیک و رسانه های کاربردی / مایع (مرکب) است. این آماده سازی سطحی (کرونا کردن) باعث کاهش و یا تغییر استحکام سطح نخواهد شد؛ سطح و ظاهر به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد. کرونا فقط زنجیر های بالایی را تغییر خواهد داد که ضخامتی حدود ۰/۰۰۰۰۱ میکرون دارند.

دوره آموزش حرفه‌ای، طراحی و پیش‌از‌چاپ فلکسوگرافی

تعیین سطح آماده سازی (در بخش دوم مقاله) + فرمول محاسبه علمی کرونا با توجه به توه چاپ و سطح چاپ شونده + جدول استاندارد میزان کرونا برای سطوح محتلف

برگردان متن: کامیاب کاویانی

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *