اکسپندد گاموت (چاپ با دامنه رنگی بزرگ) ۳

چاپ با دامنه رنگی بزرگ؛ چگونه روش چاپ با فناوری EG را پیاده سازی کنیم؟ قبل از رفتن به فرآیند چاپ با EG، یک ارزیابی کامل از چندین مورد باید انجام شود تا نتیجه ی قابل قبولی را به دست آورد.

اولین گام در روند ارزیابی این است: بهينه سازی

در طول بهینه سازی باید شناسایی کنید: متریال های چاپی مصرفی، پلیت چاپ (رزولوشن)، مرکب، متریال پلیت، چسب کلیشه و نورد آنیلوکس، هنگامی که این اجزا را انتخاب کرده اید، آماده ادامه دادن خواهید بود.

۱- تست باند آنیلوکس

یکی از بهترین روش های انتخاب آنیلوکس استفاده از روش «تست باند آنیلوکس» است. این روش ساخت و استفاده از یک آنیلوکس، با چندین حکاکی مختلف از نظر حجم و تعداد خط و شکل حکاکی در طول رول است، که بهترین روش برای انتخاب آنیلوکس می باشد. بطور معمول بصورت پنج حکاکی مختلف بر روی یک نورد های عرض کم است. هنگامی که شما با تامین کننده Anilox خود شروع بکار کرده اید و شمارش سلول / حجم سلول هایی را که می خواهید، آزمایش کنید، متناسب با نیاز شما را معین کردید، رول Banded ساخته می شود. با این نورد یک آزمایش چاپ انجام دهید. تست چاپ شامل یک کلیشه فتوپلمیری که دارای المان های ترام، تمپلات و… باید باشد و باید با نورد آنیلوکس طراحی شده مطابقت داشته باشد (با لاین ها متفاوت حکاکی).

چاپ با دامنه رنگی بزرگ Banded aniloxes

Banded aniloxes

۲- مرکب متناسب با سیستم EG

مرکب هایی که برای سیستم EG استفاده می شوند، شبیه به مرکب های پروسس معمولی نیستند. رنگ های CMYK بر طبق استاندارد «G7-ISO L*a*b ink color standard» باید ‎ΔE مساوی یا کمتر از ۵ داشته باشد. رنگ های نارنجی، سبز و بنفش باید از مرکب هایی تک پیگمنت ساخته شده باشد و پلیت ها در سیستم خروجی باید زاویه مناسب را داشته باشند (بر مبنای FTA-FIRST) تا بیشترین فام را تولید کند.

۳- پلیت فلکسو

برای دستیابی به بالاترین سطح کیفیت در چاپ، میزان سختی (شور) پلیت و چسب کلیشه مناسب نیاز است تا به کمترین ترام های سایه روشن و تمپلات ها برسیم. توجه داشته باشید که برای بهترین نتایج، تمام آزمایشات شما باید در سرعت چاپ تولید (سرعت واقعی) انجام شود. شما همچنین نیاز به تکرار آزمون برای سطوح چاپ شونده (متفاوت) را دارید. تغییر هر المان در فرآیند تولید منجر به پروفایل جدید خواهد شد و باید این تغییرات در نتیجه نهایی لحاظ شود.

۴- گام بعدی در این فرآیند: تست Fingerprint (منحنی چاپ یا curve)

پس از بهینه سازی ها یک تست منحنی یا Fingerprint در واقع میزان نشست درصد ترام های مختلف را به شما می دهد و  هدف این تست این است که:

  • چاپ خود را با دستورالعمل استاندارد GRACoL/G7 مطابق کنید.
  • به دست آوردن بالانس های خاکستری
  • تولید منحنی (curve) چاپ

 

چاپ با دامنه رنگی بزرگ test fingerprint

گام بعدی در این فرآیند: پس از تست منحنی، کار بعدی کالیبراسیون و ساخت پروفایل EG است. تست پروفایل با پلیت هایی که curve بر آنها اعمال شده انجام می گیرد. توجه داشته باشید که تست پروفایل در همان شرایط تست کرو باید انجام بگیرد.

چاپ با دامنه رنگی بزرگ test target

این تست از یک پچ ۱۶۳۸ رنگی با ترکیب رنگ های CMYK مختلف استفاده می کند.هم چنین تصاویری به تست برای سنجش بهتر این آزمون اضافه شوند.

ابتدا چهار رنگ اصلی CMYK برای ساخت یک پروفایل چهاررنگ معمولی شروع به کار کنند، در مرحله بعد پلیت سایان را در واحد نارنجی ببندید و چاپ را به صورت mykO چاپ کنید. پلیت سایان را به واحد خودش برگردانید و پلیت مژنتا را روی واحد سبز اجرا کنید و چاپ cGyk بگیرید.حالا پلیت زرد را به واحد بنفش برده و چاپ را بصورت cmVk اجرا کنید.

هنگامی که چهار گروه داده ها جمع آوری شدند، پروفایل EG آماده اعتبار سنجی است. با کمک نرم افزار های پیش از چاپ رنگ های اسپات انجام شود. حالا برای تفکیک EG آماده هستیم. اجرا و پیاده سازی این متد در بازار برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود و می تواند نتایج سود آوری برای هر چاپخانه ای به همرا داشته باشد.

 

منبع مقاله: چاپ با دامنه رنگی بزرگ Expanded gamut printing نوشته:‌ کریس بالدوین از شرکت Nilpeter – برگردان متن: کامیاب کاویانی

پایان

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: اکسپندد گاموت (چاپ با دامنه رنگی بزرگ) - بخش ۲ | مجله آنلاین چاپ نقش مهر

  2. پینگ‌بک: اکسپندد گاموت (چاپ با دامنه رنگی بزرگ) – بخش ۲ – مجله آنلاین چاپ فلکسوگرافی

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *