حکاکی سیلندر چاپ روتوگراور (روش ليزر مستقيم)

حکاکی سیلندر چاپ روتوگراور (روش ليزر مستقيم)؛ در این روش كه اجزای اصلی ابزار آن در تصویر یك نمایش داده شده است، اطلاعات تصویر از طریق انرژی حرارتی حاصل از ضربه پرتو لیزر، مستقیماً به لایه روی منتقل می‌شود. ضربان پرتو لیزر با سرعتی تا هفتاد هزار بار در ثانیه، باعث تبخیر نقطه‌ای فلز روی و ایجاد حفره می گردد.

برای دقت عمل و استمرار آن، مواد زاید عملیات، توسط گردش هوای پیش‌بینی شده‌ از محیط كار به فیلتر غبارزدایی، منتقل می‌گردند. با استفاده از روش سیلندرسازی لیزری بدون تماس احتمال هرگونه خوردگی ابزار از بین رفته و امكان تكرارپذیری بی نقص افزایش می‌یابد.

چاپ گراور

چاپ روتوگراور

آماده‌سازی و پردازش داده‌ها

وش لیزر مستقیم در گستره وسیعی از محیط‌های اطلاعاتی قابل اجرا بوده و با انواع فرمت‌ها مانند: PS ، PDF یا TIFF سازگار می‌باشد. پردازش نهایی جهت حكاكی، پس از مرحله تفكیك رنگ انجام می‌پذیرد و برای كسب نتیجه بهتر از انتقال بی‌واسطه، تمامی داده‌ها باید به صورت دیجیتال قابل حصول باشند. حكاكی حفره‌های گرد در مرحله ترام‌گذاری، امكان استفاده از زوایای متنوع‌ را مقدور می‌سازد و از تطابق فاصله ردیف‌های مجاور، زوایا مشخص می‌گردند. مجموعه‌ای از عدسی‌های قابل تنظیم، دستیابی به ریزنگاری (رزولوشن) مابین ۷۰ تا ۴۰۰ خط بر سانتی‌متر را میسر می‌سازد. (۱۷۸ تا ۱۰۱۶ خط بر اینچ – LPI).

شكل دادن به حفره‌ در حکاکی سیلندر چاپ

شكل دادن به حفره‌های SHC ابعاد پرتو لیزر و انرژی حاصل از آن، شكل هندسی حفره‌ها را تعریف می‌نمایند. روش حكاكی با لیزر در حالت عادی، توانایی تنظیم انرژی حاصل از ضربه را دارد و با توجه به ریزنگاری انتخابی، ابعاد پرتو، از پیش تعریف شده می‌باشند و از این رو، ابعاد حفره نتیجه مستقیم شكل مشخصی از پرتو در نقطه تمركز آن می‌باشد.

روش‌های پیشرفته‌تر استفاده از حفره‌های SHC، توانایی تنظیم هر دو عامل تأثیرگذار پرتو لیزر، یعنی ابعاد و انرژی را دارا می‌باشند. این تكامل بدین معناست كه می‌توان در ایجاد یك حفره، میزان عمق و سطح آن را آزادانه كنترل نمود. بدین ترتیب عملاً یك بعد دیگر قابل استفاده در فضای چاپ به وجود می‌آید و ما می‌توانیم انواع مختلفی از درصدهای ثابت پوشش سطحی داشته باشیم.به عنوان مثال برای ترام پنجاه درصد با ضخامت‌های مخلتف پوشش مركب و با شفافیت‌های مختلف مركب (Trancparency) مفاهیم جدیدی تعریف می‌گردند.

با توجه به سرعت بسیار بالای این روش، بهینه‌سازی انتقال مركب برای هر میزان تونالیته می‌تواند جداگانه انجام گیرد. چاپخانه رتوگراور انتشاراتی با استفاده از حفره‌های SHC می‌تواند مقدار حكاكی سیلندرها را از ۷۰ تا ۹۰ خط بر سانتی‌متر (LPC) اختیار كند. ابعاد حفره‌ها نیز با توجه به مقیاس تونالیته، می‌تواند از عمق تنها چند میكرون و عرض ۲۵ میكرون در نواحی روشن تا حداكثر عمق ۳۵ و عرض ۱۴۰ میكرون در نواحی كاملاً متراكم متغیر باشند.

چرخه حکاکی سیلندر چاپ با روش لیزر مستقیم

لایه روی، حامل اطلاعات تصویر و ماده پایه در فرآیند سیستم لیزر مستقیم می‌باشد. لایه نازكی از فلز روی با استفاده از آبكاری بر روی سیلندر پوشیده از مس قرار می‌گیرد. اقتصادی‌ترین شكل این عمل، تشكیل نازك‌ترین پوشش از روی، با ضخامت تنها ۵۵ میكرون یعنی تنها ۱۵ میكرون، بیش از حداكثر عمق حفره‌ها می‌باشد. سیلندر پوشش داده شده با روی در حین حكاكی لیزری با سنگ محور، برای حصول به بهترین كیفیت سطح، كاملاً صیقلی می‌گردد.

پس از حكاكی، سیلندر كاملاً تمیز شده و سطح آن توسط فلز کروم، تا ضخامت ۶ الی ۸ میكرون پوشش داده می‌شود. این عمل در دمای ۶۲ درجه سانتی‌گراد با الكترولیت كرم (CR624TD)، كه با سیلندرهای پایه مس نیز هماهنگ می‌باشد، انجام می‌پذیرد. سپس سطح كار تا دستیابی به همواری مورد نظر پرداخت می‌گردد. جهت استفاده مجدد از لاشه سیلندر، لایه‌های كرم و روی از سطح آن به صورت مكانیكی برداشته شده، سطح پایه مس برای كار بعدی آماده می‌گردد.

نظارت دقیق بر شرایط چاپ 

روش لیزر مستقیم از محدودیت‌ها و لغزش‌های روش‌های الكترومكانیكی و شیمیایی‌ حکاکی سیلندر چاپ سیلندر مبراست. با این روش می‌توان دیواره حفره‌ها را با بهترین شكل ممكن تولید نمود و حتی قادر می‌گردیم دیواره حفره‌ها را برش دهیم.
یك پردازشگر بسیار كارآمد تصویر می‌تواند با هم‌پوشانی، چندین حفره خیلی كوچك را تركیب كرده به یك مجموعه خوشه‌ای تبدیل نماید. این امر اجازه می‌دهد كه به بالاترین رزولوشن تعریف شده با بهترین پردازش تركیبی تصویر دست یافت. این تركیب بالاخص در چاپ بسته‌بندی، فوق‌العاده مهم است. تجربه نشان می‌دهد با استفاده از سیلندرهای ساخته شده به روش‌ لیزر مستقیم (DLS) می‌توان به بالاترین سرعت و وسیع‌ترین طیف رنگ در چاپ دست‌ یافت.

تبلیغات - اجرای پروژه

 

مزایا با این روش ساخت سیلندر به دور از هرگونه عمل سایشی انجام یافته و توانایی تكرار تولیدات با كیفیت را میسر می‌سازد و همچنین هیچ‌گونه تنظیم مكانیكی و یا آماده‌سازی دستی، ضروری نمی‌باشد.

در نهایت بزرگ‌ترین مزیت در چاپخانه مشاهده می‌شود و آن حصول به بالاترین كیفیت چاپ همراه با كمترین باطله و مصرف اقتصادی مركب می‌باشد. روش حکاکی سیلندر چاپ با پرتو لیزر مستقیم (DLS) در صنعت‌چاپ گراور انتشارات كاربرد روزافزون یافته است.

با كنترل مستقل ابعاد هندسی حفره‌های سیلندر، اكنون می‌توان اشكال كاملاً جدیدی به آن‌ها داده و روند انتقال مركب را دگرگون نمود. كارایی صنعت سیلندر سازی دیجیتال و دانش فنی حاصل از این پیشرفت‌ها منجر به تولید مركب‌های جدیدی شده است كه سرعت چاپ و كیفیت رنگ‌ها را در چاپ گراور باز هم بالا‌تر می‌برد.

حکاکی سیلندر چاپ گراور و آموزش طراحی چاپ هلیو

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *