روش های مرسوم تمیز کردن نورد های آنیلوکس (فلکسوگرافی) – بخش ۲

سیستم Baking Soda Blast (بی کربنات سدیم)

سیستم جریان کربنات سدیم از فشار هوا برای رساندن جریان کربنات سدیم به نورد آنیلوکس استفاده می کند. سپس مواد استفاده شده با یک سیستم خلا بازیافت می شوند. این سیستم بر روی شکستگی ساختار رنگ خشک شده کار می کند.

کریستال های بزرگ بی کربنات سدیم در اثر ضربه به بلورهای کوچکتر باعث شکست در آنها می شوند.

این فشار به ۲۰ تا ۲۵ psi برای نورد های کرومی و سرامیکی کنده کاری شده و ۳۰تا ۳۵  psi برای آنیلوکس های حکاکی شده با لیزر استفاده می شود. جریان سدیم کربنات عملاً به مرکب خشک شده داخل سلول های ضربه می زند تا آنها را خرد کند. این فرایند بنظر موثر برای از بین بردن آلودگی و مرکب های خشک شده است. این روش برای هر دو نورد عرض پهن و عرض کم بصورت جدا از سیستم چاپ و یا داخل سیستم چاپ قابل اجراست.

تمیز کاری به یک محفظه بسته باد نیاز دارد و این قابلیت را دارد که از یک واحد به واحد دیگر منتقل شود.

ماشین چاپ جعبه های مقوایی معمولاً از سیستم همزمان روی ماشین استفاده می کننده و مزیت آن این است که در زمان صرفه جویی می شود و نیاز به جابجایی نورد های بزرگ ندارد. در تمامی موارد نورد آنیلوکس در تمام طول تمیز کاری در حال گردش است و یک نازل سرتاسر نورد را طی میکند. تحت پارامترهای سازنده استفاده می شود، این واحدها به طور کلی برای پاک کردن رول های آنیلوکس عموماَ ایمن، سریع و موثر هستند.

تمیز کردن آنیلوکس - anilox -سرویس نگهداری

 • سیستم توپک های پلاستیکی (پلیمری): این سیستم از فشار هوا و توپک های پلیمری برای تاثیر بر روی سطح نورد با فشاری معادل ۳۵ تا ۷۰ psi استفاده می کند. این سیستم بر روی ماشین خاموش و در محفظه ای بسته انجام می شود. رول آنیلوکس در حال چرخش است و در حالیکه نازل طول نورد را می پیماید. این پلاستیک ها و یا توپک های پلیمری مرکب خشک شده داخل حفره ها را می شکند.این فرایند برای حذف لکه ها و جوهر خشک شده موثر به نظر می رسد.
 • آنیلوکس - anilox -سرویس نگهداریسیستم تمیزکاری با اولتراسونیک (Ultrasonic):‌ التراسونیک انرژی صوتی است که باعث ایجاد حفره در هنگام ورود به مایع می شود. کاویتاسیون ناشی از اختلاف فشار است، و عمل تمیز کردن این روند را فراهم می کند.
  حُفره‌زایی (نام‌های دیگر: حباب‌زایی، خوردگی، کاویتاسیون، حفره‌سازی، خلاءزایی) (به انگلیسی: cavitation) پدیده‌ای است که در آن کاهش فشار باعث تبخیر موضعی مایع و ایجاد حباب‌هایی شود.
  این پدیده در پروانه کشتی‌ها، اژدرها و پمپ‌های سانتریفیوژ و سرریز سدها رخ می‌دهد. در این پدیده که معمولاً در مایعات با حرکت متلاطم به دلیل اختلاف فشار در مایع رخ می‌دهد، فشار موضعی کم‌تر از فشار بخار مایع می‌شود. این امر باعث می‌شود تا مثلاً آب که در شرایط متعارف در ۱۰۰ درجه سانتیگراد شکل گازی پیدا می‌کند در دماهایی پایین‌تر زودتر به صورت گاز درآید.حباب‌های گازی ایجاد شده زمانی که دوباره به منطقه پرفشارتر وارد می‌شوند معمولاً منفجر می‌شوند. این ترکیدن حباب‌ها شوکی موج‌ مانند ایجاد می‌کند که صدادار است و می‌تواند از طریق خوردگی حبابی به پروانه‌های کشتی آسیب برساند.
  هر نوع کشتی و هر نوع پروانه صدای حفره‌زایی ویژهٔ خود را تولید می‌کند و این باعث می‌شود تا خدمه زیردریایی‌ها بتوانند نوع کشتی‌های پیرامون خود را شناسایی کنند.هنگام استفاده از سیستم های تمیز کردن اولتراسونیک، آگاه باشید که زمان قرار گرفتن در معرض بیش از حد می تواند باعث آسیب سلول ها شود.
 • برای نظارت بر این، ژنراتورهای اولتراسونیک به طور کلی توسط تایمر کنترل می شوند تا زمان قرارگیری در معرض انرژی را محدود کنند و آسیب به سلول های آنیلوکس را به حداقل برسانند. برای مثال نورد های با خطوط حکاکی بالا به زمان کوتاه تری نیاز دارند و بیشتر آسیب پذیر هستند،

 • همانطور که در مثال های زیر نشان داده شده است: مثال ۱:‌ یک نورد ۸۰۰ lpi دارای شامل ۷۳۶۰۰۰ سلول در اینچ مربع است (عرض دیواره۳ میکرون، عمق سلول ها ۸ میکرون است.) زمان توصیه شده برای نورد ۸۰۰ lpi نباید از ۳ دقیقه تجاوز کند. مثال ۲: یک نورد ۲۰۰ lpi دارای شامل ۴۶۰۰۰ سلول در اینچ مربع است (عرض دیواره۷ میکرون، عمق سلول ها ۳۴ میکرون است.) این نورد با دیواره های پهن می تواند تا ۲۰ دقیقه در معرض انرژی قرا بگیرد زیرا دیواره ها آسیب پذیر نیستند.

جدول زمان قرار گرفتن رول های آنیلوکسی را در معرض اولتراسونیک جهت تمیزکاری:

Line Screen زمان توصیه شده
زیر ۳۶۰ ۲۰ دقیقه
۴۴۰-۳۸۰ ۱۵ دقیقه
۶۶۰-۴۶۰ ۱۰ دقیقه
۸۰۰-۶۸۰ ۳ دقیقه

منبع: www.harperimage.com/AniloxRolls/Anilox-Guides/Care-and-Cleaning

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: روش های مرسوم تمیز کردن نورد های آنیلوکس (فلکسوگرافی) – بخش ۱ – مجله گرافیک و چاپ نقش مهر

 2. پینگ‌بک: روش های مرسوم تمیز کردن نورد های آنیلوکس (فلکسوگرافی) – بخش ۱ – مجله آنلاین چاپ فلکسوگرافی

یک نظر

 1. گنجی پاسخ

  سلام و عرض تشکر از مطالب ارزنده شما
  لطفا در راستای استفاده از سیستم Baking Soda Blast وتهیه و دسترسی به مواد بی کربنات سدیم متناسب این روش اگر اطلاعاتی در اختیار دارید , راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *