فیزیک و چاپ اسکرین

چاپکاران اسکرین بدانند تیغه Squeegee هیچ نقشی در وقوع چاپ ندارد!

فیزیک و چاپ اسکرین ، مقاله حاضر برنده جایزه ASDPT Swormstedt سال ۲۰۱۷ در مجله Specialist Printing شده است و در مورد حضور قوانین فیزیک و مکانیک سیالات در چاپ اسکرین صحبت می کند. سخت است که چاپکاران اسکرین را متقاعد کرد فیزیک دوست شماست نه دشمنتان!
نماد چاپ اسکرین تیغه Squeegee است و جالب است بدانید که در فرایند چاپ اسکرین این تیغه هیچ عملیات چاپی انجام نمی دهد. در زمان ارائه این مقاله شٌک بزرگی به جامعه چاپ اسکرین وارد شد و آن را در مجامع زیادی به نقد گذاشتند اما هرگز رد نشد. زیرا بر اساس یک قانون ساده فیزیکی غیر قابل انکار بود.

البته تیغه Squeegee در پر کردن سوراخ های توری از مرکب و کنترل میزان مرکب نقشی اساسی ایفا می کند اما در لحظه ای که چاپ اتفاق می افتد و این تیغه، توری را به سطح چاپ شونده فشار می دهد، هیچ مرکبی روی سطح چاپی توسط آن منتقل نمی شود. دقیقا پس از آنکه این تیغه چند سانتی متری از روی توری بلند می شود و بعد از آن توری از سطح جدا می شود، عملیات چاپ انجام می شود. بنابراین چاپ را این تیغه انجام نمی دهد.

اما چگونه مرکب از توری بیرون می آید و به چاپ شونده منتقل می شود؟ تا به حال کسی به این فکر کرده است که چگونه یک قاشق از یک شیشه پر از عسل خارج می شود؟ اتفاقی که در توری و مرکب می افتد شبیه همین مثال است! کلیک کنید


اگر از یک چاپکار اسکرین بخواهید تا چاپ اسکرین را به تصویر بکشد بلافاصله سوراخ های توری را نشان می دهد. اما این امر شهودی و کاملا نادرست است.

در واقع بیشترین ضخامت مرکب دقیقا کمتر از ضخامت تار و پود‌های توری است.

این یک امر بدیهی است که با تصویر میکروسکوپی قابل اثبات است اما عوام به انجام آزمایش هایی که خلاف باورهایشان است علاقه ای ندارد. برای درک بهتر آنچه در چاپ اسکرین اتفاق می افتد، کلیپ زیر را مشاهده کنید. جهت مطالعه بیشتر در مورد فیزیک و مکانیک آنچه در چاپ اسکرین رخ می دهد به مقاله و کتاب زیر می توانید رجوع کنید. کلیک کنید

 

 

ترجمه و تنظیم: مهندس رسول اخگری (کارشناس ارشد مکانیک)

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *