محیط چاپخانه و استانداردهای آن (جانمایی بخش چاپخانه) پیش نویس

جانمایی و چینش دقیق سالن چاپ پیش از قراردادن ماشین آلات در سالن و قبل از نصب و راه اندازی امروزه می تواند مزیت برای ادامه حیات بی کم کاست و فعالیت سالن تولید بوده و با توجه به نقاط قوت و ضعف سازه قدیمی و یا بنای تازه ساز، محدودیت فضا و میزان متراژ موجود را مدیریت کرد. رعایت این نکات و دستورالعمل ها ریزه کاری های فراوانی دارد که رعایت آنها تاثیر چشمگیری در شرایط محیط و کیفیت کارهای چاپی دارد. رعایت بیشتر این دستورات باعث جلوگیری از تحمیل هزینه های اضافی به سازمان بوده و در بهره وری تاثیر مستقیم دارد.

مهندسین مجله چاپ با توجه به دانش و تجربه کافی در این زمینه و بهره گیری از مقالات روز جانمایی و چیدمان این امر را بصورت اجرای پروژه می پذیرد. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

محیط چاپخانه و استاندارد های آن

در سال های اخیر شاهد تحولات خوبی در عرصه صنعت چاپ بودیم از نوسازی این صنعت تا کاهش ورود ماشین آلات فرسوده که نشانه های مثبت این پیشرفت ها می باشد.

بطور کلی می توان پیش زمینه های مورد نیاز برای این تحول را در سه بخش اصلی خلاصه کرد:

۱- نوسازی ماشین آلات و تجهیزات سخت افزار و نرم افزار، مطابق با تکنولوژی روز دنیا

۲- ارتقای دانش فنی نیرو های اجرایی در هر دو زمینه اپراتوری و مدیریت اجرا

۳- ایجاد محیط و گردش کار استاندارد به عنوان محمل به کارگیری دانش فنی و تجهیزات مورد اشاره

محیط و گردش کار غیر استاندارد، بر سلامت جسم و روان نیروی کار در طولانی مدت آثار مخرب خود را نمایان می سازد، اما پیش از آن بطور نامحسوس امکان حفظ و ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات چاپی را از کارفرما و مدیر تولید سلب می کند.

 

کانال تلگرام مجله چاپ

 

 

برای مثال بخش عمده ای از چاپخانه ها در ایران به رسم سنتی در زیر زمین ها جاپ گرفته اند و تعدادی نیز با صرف مبالغ بسیار سینگین در طبقات بالا پله های ترفی را طی کرده اند. بکارگیری استاندار های جدید مثل همسطح بودن چاپخانه و عملیات تکمیلی چاپ یا عدم به کارگیری نورد مستقیم روز یا خورشید و … راهگشاست. فضای چاپخانه، مثل هر ساختمان دیگری می بایست متناسب با کاربری آن طراحی و ساخته شود. بنایی به نام چاپخانه؛ بنا کردن یک محل جدید برای چاپخانه یا بازسازی آن تصمیمی است که سال های سال بر وضعیت گردش کار و راندمان تولید اثر گذار خواهد بود. در یک کارگاه چاپ هزینه جابجایی مواد اولیه اعم از مواد اولیه، تولید شده و یا در جریان تولید حدود ۶۰ درصد کل دستمزد نیروی کار را شامل می شود.

موضوع ساده نیست و تنها اکتفا به تجربیات خودتان کافی نیست، اگر چه آنها را مد نظر قرار می دهیم.

 

برگرفته از مجموعه مقالات مهندس محمد حسین رحیمی یگانه

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *