مرکب چگونه ساخته می شود!

تولید مرکب چاپ ، در این پست فقط به نمایش تصویری ساخت مرکب اکتفا نمودیم، در پست های پیش‌تر تمام اجزای مرکب و شیمی آن بررسی و معرفی شده است برای مطالعه آن مقالات میتوانید به بخش مرکب‌ها رجوع نمایید.

از آنجا که صنعت تولید مرکب چاپ و مرکب سازی یکی از صنایع پایین دستی و کوچک ولی تخصصی می باشد. لذا بسیاری از رزین ها و مواد مصرفی آن را صنایع بزرگتر تولید می کنند و واحد مرکب سازی آن ها را خریداری کرده و با توجه به تجربه و تخصص خودشان که در طول سالیان دراز بدست آورده اند با هم ترکیب نموده و مرکب تولید می کنند و به فروش می رسانند.

مرکب چاپ یکی از مهم ترین عناصری است که در افزایش کیفیت چاپ نقش دارد. از آن جایی که مرکب ٣ تا ٦ درصد کل هزینه یک کار چاپی را تشکیل می دهد، در حال حاضر تولیدکنندگان مرکب سعی می کنند بین کارآیی و هزینه استفاده از مرکب، نوعی توازن ایجاد کنند.

یکی از این مواد اولیه ها انواع رزین های تخصصی مرکب چاپ می باشد. که چون مصرف آن کم است بسیاری به تولید ان اقدام نمی کنند. و آنرا مقرون به صرفه نمی دانند. و یا گروهی دیگر ،چون شناخت دقیقی از مرکب ندارند .قادر به سنتز رزین مناسب نیستند.
در حالی که دانش زیادی در این ناحیه نهفته است و با تشکیل یک تیم کاری بین مرکب ساز و رزین ساز ، می توان رزین های تخصصی زیادی را تولید کرد تا قیمت مواد اولیه ی مرکب ، کاهش یابد و امکان صادرات بوجود آید و مشاغل تخصصی زیادی نیز در این زمینه ایجاد شود.

هنگام فرمول نویسی یک مرکب چاپ جدید، نیاز به تست ها و آزمون و خطا های زیادی است تا یک فرمول با کیفیت و مقرون به صرفه که تمام نیازهای مشتری را پاسخ می دهد، بدست آید.

ظهور، توسعه و تولید مرکب چاپ فلکسو در دهه ٣٠ میلادی رخ داد. در آن زمان فرمولاسیون های پایه آب برای چاپ روی کارتن و کیسه ابداع شد. این مرکب ها بر اساس رزین های خنثی ساخته شده و از لحاظ کیفیت رنگ و درخشندگی چنگی به دل نمیزدند. تنها هنگامی که رزین های آکریلیک ابداع شدند، کیفیت این مرکب ها افزایش یافت.

در دهه ٨٠ مرکب های پایه آب فلکسو با همتاهای پایه حلالی خود از لحاظ کیفیت رنگ و میزان درخشندگی همسنگ شدند. تولید مرکب چاپ پایه آب که دوست دار محیط زیست نیز هستند، در حال حاضر از لحاظ کارآیی نیز با مرکب های پایه حلالی رقابت کرده و در برخی موارد از آن ها پیشی نیز می گیرند.

تولید مرکب چاپ، مرکب چگونه ساخته میشود

در این معادله مرکب های یووی نیز وارد شدند. این مرکب ها در اواخر دهه ٤٠ ظهور کردند. ولی تا دهه ٧٠ هیچ کس آن ها را جدی نگرفت. در ابتدا فروش این مرکب ها خوب نبود، ولی طی٢٠ سال گذشته مرکب یووی جایگاه واقعی خود را در چاپ فلکسو پیدا کرده و کیفیت چاپ آن پیشرفت چشمگیری داشته است.

داستان مرکب ها (بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *