پیچازی

پیچازی در فراموشی

پیچازی در فراموشی، در ترام های Am زاویه ی بین رنگ های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بدین صورت که اگر زاویه بین رنگ ها کمتر از ۳۰ درجه باشد، پدیده دوبینی یا پیچازی یا moire حاصل می شود که در تصویر نمایش داده شده است.

دقیقه ی ۳:۲۴ کلیپ فوق مورد صحبت ماست.

در گذشته به دلیل استفاده از لیتوگرافی سنتی و شیوه عکاسی پیچازی بیشتر اتفاق می افتاد، چون هنرمند لیتوگراف به دلیل انجام شیوه عکاسی و تفکیک دستی رنگ ها تسلط کمتری روی طرح بصورت ۴ رنگ داشت و با استفاده از توری هایی هر رنگ را تبدیل به ترام و نیم سایه می کردند که کافی بود کمی زوایا اشتباه انتخاب شوند تا در چاپ نهایی پیچازی رخ دهد. امروزه به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای rip این پدیده قبل از ساخت پلیت قابل تشخیص و اصلاح است.

در چاپ افست زاویه ها دارای اعداد مشخص هستند؛

چشم انسان به زاویه صفر یا ۹۰ حساس تر است و آنها را زودتر تشخیص میدهد، به همان اندازه زاویه ۴۵ درجه را کمتر می بیند، بر همین اساس رنگ زرد با توجه به کنتراست کم نسبت به زمینه سفید متریال کمتر دیده میشود را در زاویه صفر یا ۹۰ درجه قرار میدهند که بهتر دیده شود.
از طرفی رنگ مشکی که تیره ترین رنگ است را در ۴۵ درجه قرار میدهیم تا از تیره شدن کار جلوگیری کنیم.

اسلایدهای دوره پیش از چاپ فلکسوگرافی و روتوگراور

در فلکسوگرافی به دلیل وجود نوردهای آنیلوکسی و حضور حفره ها در این سیلندرها می بایست تغییراتی ایجاد کنیم تا از روی هم قرار گرفتن، ترام ها و حفره ها جلوگیری شود. به همین دلیل می بایست یک تغییر ۷.۵ درجه بصورت منفی یا مثبت در یکی از ۲ جهت ترامگذاری تغییر نماید.

این محتوا فقط برای اعضا قابل نمایش است، فقط با عضویت در سایت می توانید بازدید بفرمایید.

نام‌نویسی حساب جدید

لطفا نوع اشتراک خود را انتخاب کنید

روش پرداخت خود را انتخاب کنید.