پیچازی در فراموشی

پیچازی در فراموشی، در ترام های Am زاویه ی بین رنگ های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بدین صورت که اگر زاویه بین رنگ ها کمتر از ۳۰ درجه باشد، پدیده دوبینی یا پیچازی یا moire حاصل می شود که در تصویر نمایش داده شده است.

دقیقه ی ۳:۲۴ کلیپ فوق مورد صحبت ماست.

پیچازی در فراموشی - moire and photographyدر گذشته به دلیل استفاده از لیتوگرافی سنتی و شیوه عکاسی پیچازی بیشتر اتفاق می افتاد، چون هنرمند لیتوگراف به دلیل انجام شیوه عکاسی و تفکیک دستی رنگ ها تسلط کمتری روی طرح بصورت ۴ رنگ داشت و با استفاده از توری هایی هر رنگ را تبدیل به ترام و نیم سایه می کردند که کافی بود کمی زوایا اشتباه انتخاب شوند تا در چاپ نهایی پیچازی رخ دهد. امروزه به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای rip این پدیده قبل از ساخت پلیت قابل تشخیص و اصلاح است.

در چاپ افست زاویه ها دارای اعداد مشخص هستند؛

چشم انسان به زاویه صفر یا ۹۰ حساس تر است و آنها را زودتر تشخیص میدهد، به همان اندازه زاویه ۴۵ درجه را کمتر می بیند، بر همین اساس رنگ زرد با توجه به کنتراست کم نسبت به زمینه سفید متریال کمتر دیده میشود را در زاویه صفر یا ۹۰ درجه قرار میدهند که بهتر دیده شود.
از طرفی رنگ مشکی که تیره ترین رنگ است را در ۴۵ درجه قرار میدهیم تا از تیره شدن کار جلوگیری کنیم.

پیچازی در فراموشی - زوایای ترام در چاپ افست و فلکسواسلایدهای دوره پیش از چاپ فلکسوگرافی و روتوگراور

در فلکسوگرافی به دلیل وجود نوردهای آنیلوکسی و حضور حفره ها در این سیلندرها می بایست تغییراتی ایجاد کنیم تا از روی هم قرار گرفتن، ترام ها و حفره ها جلوگیری شود. به همین دلیل می بایست یک تغییر ۷.۵ درجه بصورت منفی یا مثبت در یکی از ۲ جهت ترامگذاری تغییر نماید.

anilox cell - angel

اسلایدهای دوره پیش از چاپ فلکسوگرافی و روتوگراور

در نهایت با ایجاد این تغییر میتوان گفت اگر ۴۵ درجه مشکی منفی ۷.۵ درجه به راست گردش کند، سایان به ۷.۵ درجه مثبت می رسد، مجنتا به ۶۷.۵ و زرد در ۸۲.۵ درجه قرار خواهد گرفت.

screen angel

اسلایدهای دوره پیش از چاپ فلکسوگرافی و روتوگراور

نکته حائز اهمیت اما در ایران بدون توجه به آن خروجی تمام پلیت ها گرفته می شود و یکی از علل تغییر رنگ در کارهای با طرح یکسان و کلیشه سازی متفاوت این مورد نیز می تواند باشد.

پیچازی در فراموشی، امروزه به دلیل استفاده از نرم‌افزارهای RIP و دارای قابلیت پیش نمایش پیش از ساخت پلیت می توان به راحتی از بروز پیچازی جلوگیری نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد ترام‌ها و ویژگی های آن میتوانید مقاله ای که در سایت قرار دارد را مطالعه بفرمایید، کلیک نمایید

دوره آموزش حرفه‌ای، طراحی و پیش‌از‌چاپ فلکسوگرافیدر دوره آموزش حرفه‌ای بطور کامل به تمام موارد تاثیرگذار در کیفیت چاپ می پردازیم و از خطاهای این چنین آگاهی خواهیم داشت.

یک نظر

  1. محسن فلاح پاسخ

    سلام و درود
    آنچه مهم تر است و امروز در اغلب تکنیک های چاپ با آن درگیر هستیم این است که هنگام ارسال فایل هایی که از تصاویر مولتی چنل و رنگهای اسپات در آنها استفاده شده برای ریپ شدن، بصورت پیش فرض رنگهای اسپات همه در زاویه ۴۵ درجه (در فلکسو ۵۲٫۵ درجه) ترام گذاری می شود و موقع چاپ با اثر مویر (پیچازی) مواجه می شویم. به همین دلیل هنگام تنظیمات خروجی باید یادمان باشد زاویه رنگهای اسپات را خودمان با توجه به نوع رنگ و زوایای موجود، مشخص کنیم.
    پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *