چرا CMYK به جای CMY بكار می رود؟ در تئوری، فیروزه ای (سایان) خالص ١٠٠ % نور قرمز را جذب می كند، همانگونه كه سرخابی و زرد خالص به ترتیب سبز و آبی را بطور كامل جذب می كنند.

چرا CMYK - مدل رنگ RGB و CMYK

چرا همه چیز سیاه است؛

تركیب رنگ دهنده های فیروزه ای، سرخابی، و زرد كاملاً خالص همه نور را جذب می كند و ما آن را به صورت سیاه خواهیم دید (البته اگر بتوان آن را سیاه نامید زیرا تنها اشیاء كاملاً سیاهی كه از وجود آنها در جهان آگاه هستیم حفره های سیاه هستند كه نمی توانیم آنها را مستقیماً ببینیم).

وقتی یك یا چند رنگ دهنده ١٠٠ % خالص نباشند مقداری از نور به جای جذب شدن منعكس می شود.


به همین دلیل است كه بسیاری از دستگاه هایی كه با تونر (Toner) كار می كنند یك رنگ سیاه مركب از سه رنگ و مایل به سبز تولید می كنند، و باز به همین دلیل است كه سیاه مركب از سه رنگ در یك دستگاه چاپ معمولاً قهوه ای كدر به نظر می رسد.

بنابراین رنگ دهنده ها كامل و بی نقص نیستند.

رنگ های عكاسی تقریباً بی نقص هستند اما به عنوان مثال جوهر و پودر چاپ باید شروط فیزیكی مختلفی به غیر از رنگ، از قبیل چسبندگی به كاغذ و به یكدیگر، خشك شدن در یك محدوده زمانی قابل قبول، مقاومت در برابر رنگ پریدگی، و به صرفه بودن را برآورده سازند.

حصول این موارد معمولاً به قیمت از دست رفتن خلوص رنگ تمام می شود.

بنابراین برای بدست آوردن رنگ سیاه بهتری كه تا حد ممكن همه نور را جذب كند، از جوهر سیاه استفاده می كنیم. دلیل مهم دیگر برای چاپ با جوهر سیاه آن است كه اشیائی كه فقط سیاه هستند، مانند متن، در حالتی كه مجبور نیستید گونه های فیروزه ای، سرخابی و زرد را به دقت با هم هماهنگ كنید راحت تر چاپ می شوند.

چرا CMYK؟ همچنین ممكن است بپرسید چرا به جای CMYB از CMYK استفاده می شود؟

روی این مسئله توافق شده است كه اگر برای سیاه از حروف B استفاده شود ممكن است با آبی (Blue) اشتباه گرفته شود. اپراتورهای چاپ معمولاً برای فیروزه ای و سرخابی از نام آبی و قرمز استفاده می كنند كه البته صحیح نیست و ما شخصًا آن را تأیید نمی كنیم. اما این مسئله ای است كه به مرور زمان جا افتاده است و تلاش برای تغییر دادن آن، تپه ای است كه ارزش ندارد روی آن بمیری.

چرا CMYK؟

نظریات مختلفی هست كه چرا حرف K انتخاب شد، اما از نظر ما متحمل ترین آنها این است كه حرف K به ” Key “ – زینك مادر كه سه رنگ دیگر روی آن ثبت می شود – اشاره دارد. از آنجا كه سیاه تیره ترین رنگ است، معمولاً از آن به عنوان كلید (Key) یا زینك مادر استفاده می كنند زیرا دیدن آن آسان تر از بقیه است. به هر حال ما به صورت CMYK و نه CMYB چاپ می كنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *