با توجه به پیشرفت نرم افزاری امروزه و ورود افراد با توانایی های مختلف به حوزه گرافیک (=و استفاده از نرم افزار های با قیمت پایین موجود در بازار ایران)، همچنین تقاضای کارفرمایان برای پایین آوردن هزینه های طراحی، تولید، بسته بندی و تبلیغات متاسفانه باعث تولید طرح هایی نه چندان با کیفیت و با محتوا – علاوه بر آن بدون در نظر گرفتن شرایط فنی انواع مختلف فرآیند چاپ در بیشتر مواقع باعث بروز مشکلات در امر تولید محصولات چاپی می شود که برای کارفرمایان و چاپخانه داران دارای هزینه و اغلب خسارات مالی فراوان است.

از این رو چاپخانه هایی با رویکرد تولید صنعتی محصولات چاپی و همچنین احساس مسئولیت نسبت به کیفیت تولیدات بزودی نیاز مبرم به مدیریت رنگ را خواهند داشت.

برای مديريت كردن رنگ، مفيد خواهد بود اگر بدانيم رنگ چيست؛
رنگ رخدادی است كه بين سه طرف درگير به وقوع مي پيوندد : يك منبع نور، يك شيء و يك مشاهده گر.
رخداد رنگ، احساسی است كه بواسطه طول موج نور توليد شده توسط منبع نور، پس از دستخوش تغيير شدن توسط شيء، در مشاهده گر برانگيخته مي شود. هرگاه يكي از اين سه عنصر دچار تغيير شود، رخداد رنگ متفاوت خواهد بود؛
به زبان ساده ما رنگ متفاوتي را مي بينيم…  (رنگ از ويژگی هاي اشياء، از ويژگي های نور و رنگ در مشاهده گر رخ می دهد)

ما نمی توانيم واقعاً رنگ را اندازه گيری كنيم، تنها نور را اندازه گيری مي كنيم

رنگ سنجي و مديريت رنگ: سنجش رنگ ، هسته مركزی مديريت رنگ است، زيرا به ما امكان مي دهد به شكل ی روشن رنگ را آن گونه كه توسط انسان ديده مي شود تعريف كنيم.

کانال تلگرام مجله چاپ
نورسنجي طيفي ( Spectrophotometry ) عبارت است از علم اندازه گيري بازتابش طيفي، يعني نسبت بين شدت هر طول موج نور تابانده شده به يك سطح و نوری با همان طول موج كه به ردياب دستگاه بازتابانده مي شود. بازتاب طيفي مشابه بازتابش (R) اندازه گيري شده توسط يك غلظت سنج (Densitometer) است كه سپس به غلظت تبديل شده است، با يك تفاوت عمده : غلظت يك مقدار واحد است كه بازنمايندة تعداد كل فوتون هاي بازتاب يافته يا منتقل شده (عبور كرده) است؛ اما بازتاب طيفي مجموعه اي از مقادير است كه تعداد فوتون هاي در حال بازتاب يافتن يا منتقل شدن با طول موج های مختلف را بازنمايی می كند.

 

گردآوری: کامیاب کاویانی

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: کتاب کاغذ در چاپ توسط مدرس مرکز تألیف شد – مجله گرافیک و چاپ نقش مهر

دیدگاهتان را بنویسید

Rateing*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *